Jak interpretować wyniki badań laboratoryjnych?

Jak interpretować wyniki badań laboratoryjnych?

Z badań laboratoryjnych korzysta się dość często. Lekarze zalecają te podstawowe, by monitorować stan zdrowia, a te specjalistyczne bardzo często wykorzystywane, gdy skarżymy się na jakieś dolegliwości, mamy nieodpowiednie wyniki czy też są podejrzenia poważniejszej choroby. W ten sposób można być przeprowadzana na przykład diagnostyka osteoporozy oraz innych problemów zdrowotnych. Najczęściej zalecane są badania podstawowe, które sprawdzają skład krwi. Tu na wyniku znajdą się także normy, które ułatwiają interpretację. Poza tym zlecane bywają także badania kału i moczu. To często standardowa diagnostyka infekcji.

Podstawowe badania laboratoryjne

Różnorodne badania laboratoryjne można podzielić na te podstawowe i specjalistyczne. W tym drugim wariancie mieści się chociażby diagnostyka chorób tarczycy. Praktyka pokazuje, że badania należy wykonywać systematycznie, ponieważ są one niezwykle ważnym wskaźnikiem stanu zdrowia i pozwalają we wczesnym stadium wyryć różnego rodzaju problemy. Oczywiście wykonuje się je też wówczas, gdy czujemy się źle. Wówczas wykonaj badania zalecane przez lekarza i pamiętaj, że należy się do nich przygotować. To podstawowa diagnostyka anemii, chorób układu odpornościowego czy też tarczycy oraz wielu innych problemów. Wielu lekarzy powtarza, że to system wczesnego ostrzegania, który pozwala uchronić się przed różnymi poważnymi dolegliwościami

Z jakich badań laboratoryjnych warto korzystać?

To pobieranie krwi najczęściej kojarzy nam się z wizytą w laboratorium. W ten sposób przeprowadzane są badania genetyczne, specjalistyczne i te podstawowe. By były miarodajne, należy je wykonywać  na czczo z przerwą minimum ośmiogodzinną od ostatniego spożycia posiłku. Badania krwi można zrobić zarówno na zlecenie lekarza rodzinnego lub specjalisty, jak i prywatnie. W punkcie pobrań wykonuje się na przykład morfologię. To podstawowe badanie, które pozwala wykryć szereg różnych nieprawidłowości. Poza nią warto także wykonać odczyn Biernackiego (OB), sprawdzić poziom glukozy oraz lipidogram – poziom cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i trójglicerydów. Z punktów pobrań korzysta się także wtedy, gdy ma się zlecone badania moczu. One również służą do oceny stanu zdrowia.

Sprawdzona diagnostyka chorób tarczycy

Morfologia to jedno z najważniejszych badań wykonywanych w każdym laboratorium. Nie wymaga skierowania, choć wówczas jest płatna. Warto ją jednak wykonywać nie tylko wówczas, gdy niepokoi nas stan zdrowia. Ta diagnostyka oparta jest na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych krwi. Same normy więc będą zależne od szeregu czynników i dlatego  wyniki badań powinny być interpretowane przez lekarza w oparciu o wykonane badanie lekarskie i dokładnie zebrany wywiad. Jeśli masz pytania, to też powinieneś udać się do specjalisty w twojej okolicy, który oceni stan zdrowia na podstawie takich parametrów jak: ogólna morfologia krwi, odczyn Biernackiego, stężenie glukozy i poziom cholesterolu. To podstawowe badanie dla osób zdrowych. Ci, którzy chorują przewlekle – czyli na przykład mają problemy z tarczycą, cukrzycą czy nadciśnienie, powinni uzyskać od specjalisty skierowanie na dodatkowe badania. One pozwalają określić stan pacjenta i na przykład zaplanować konkretne leczenie. Warto pamiętać o tym, że z badań laboratoryjnych korzystają takie specjalizacje jak na przykład mikrobiologia, hematologia czy alergologia, a parametry moczu czy krwi są niezwykle istotne przy monitorowaniu stanu zdrowia oraz oceny skuteczności leczenia.