Haluks czyli zmora większości kobiet

Haluks to choroba zwyrodnieniowa, która polega na nienaturalnym ułożeniu stopy. Z tym problemem borykają się głównie kobiety, a to z uwagi na zamiłowanie do noszenia butów na wysokich obcasach. Innymi przyczynami są: nadwaga, stojący tryb życia i płaskostopie poprzeczne. Prowadzi to do zniekształcenia stopy, w wyniku nierównomiernego rozkładania ciężaru ciała, paluch traci role kluczowego stabilizatora stopy, pogarszając wytrzymałość struktur stabilizujących stopę. Niestety występowanie haluksów ma najczęściej podłoże genetyczne, w związku z czym wiele kobiet nie jest w stanie się przed nimi uchronić.

Jak objawiają się haluksy?

Pacjent podejmuje decyzję o wizycie u lekarza najczęściej w momencie wystąpienia poważnych dolegliwości bólowych. Powodowane są one poprzez ucisk zniekształconego palucha  na głowę kości śródstopia. Do częstych objawów zaliczyć możemy także zapalenie wysiękowe kaletki na wysokości stawu śródstopno-palcowego, obecność zgrubienia naskórka, a także narastające stopniowo podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

W jaki sposób skutecznie sobie radzić?

Do najpopularniejszych metod leczenia zaliczyć możemy specjalne plastry na haluksy, lub żelowe osłony, a także silikonowe wkładki metatarsalne, peloty, czy kliny międzypalcowe. Dużą popularnością cieszą się także aparaty korekcyjne na dzień lub na noc. W większości przypadków leczenia zachowawcze przynosi pożądane efekty. Zdarza się jednak, że nie daje ono wymiernych rezultatów, efektem czego jest konieczność przeprowadzenia operacji. Największe sukcesy ostatnich lat to terapia falami uderzeniowymi , jest to świetna metoda na pozbycie się stanu zapalnego . Po skończonej terapii falami uderzeniowymi warto wykonać sobie wkładki ortopedyczne termoplastyczne na zamówienie aby powstrzymywać rozwój płaskostopia poprzecznego , które w największym stopniu przyczynia się do powstawania halluksów.