Grzybica pochwy: jak szybko sobie z nią poradzić?

Badania potwierdzają, że blisko 75 proc. kobiet doświadczy przynajmniej raz w życiu grzybicy pochwy, z czego prawie 50 proc. pacjentek ma skłonność do nawracających infekcji intymnych. Wspomnianą przypadłość wywołuje mikroskopijny grzyb, zazwyczaj Candida albicans.  Sprawdź, co może pomóc na drożdżycę pochwy!

Co powoduje grzybicę pochwy?

Pochwa zawiera ekosystem bakteryjny, znany również jako mikroflora lub flora fizjologiczna. Bakterie żyją w „harmonii”, pod warunkiem, że żaden czynnik zewnętrzny nie zaburzy tej kruchej równowagi. W przeciwnym razie grzyb z rodzaju drożdżaków, który normalnie występuje w niewielkich ilościach w pochwie, zacznie się rozmnażać. Może to prowadzić do rozwoju infekcji dróg rodnych.

O grzybicy pochwy świadczy najczęściej świąd i zaczerwienienie sromu, którym niejednokrotnie towarzyszy gęsta wydzielina z pochwy. Może również pojawić się ból w trakcie współżycia. Niektóre pacjentki odczuwają pieczenie podczas oddawania moczu.

Do czynników ryzyka zaliczamy:

  • antybiotykoterapię,
  • cukrzycę,
  • menopauzę,
  • nadmierną lub niewłaściwą higienę osobistą,
  • ciążę,
  • obcisłą odzież lub nieodpowiednią bieliznę,
  • obniżona odporność,
  • alergie,

Jak wygląda leczenie infekcji grzybiczej?

Grzybica pochwy, zwana kandydozą, budzi zawstydzenie i skrępowanie wielu kobiet. Warto jednak przypomnieć, że drożdżyca pochwy jest jedną z najczęściej spotykanych chorób ginekologicznych. I chociaż powoduje nieprzyjemne dolegliwości, odpowiedni lek szybko sobie z nimi poradzi. Nie lekceważ niepokojących objawów i umów się do ginekologa.

Jeśli dotychczasowa kuracja nie zadziałała lub grzybica pochwy pojawiła się po raz kolejny, specjalista może przepisać lek przeciwgrzybiczy. Z drożdżakami poradzą sobie globulki, kremy, maści, żele, a także tabletki dopochwowe.  Pamiętaj też, by stosować żel intymny, o lekko zasadowym pH, rano i/lub wieczorem. Upewnij się, że zawiera kojącą substancję czynną.  Dzięki niej szybko poczujesz upragnioną ulgę.

Domowe sposoby na zakażenie grzybicze

Środki przeciwgrzybicze skutecznie złagodzą uciążliwe objawy infekcji intymnej.  Wiele z nich dostępnych jest bez recepty. Jeśli poczujesz pierwsze objawy infekcji drożdżakowej,  możesz szybko zareagować. Zazwyczaj do globulek dopochwowych dołączony jest aplikator, dzięki czemu są wygodne w użyciu.

Jeśli podejrzewasz u siebie grzybicę pochwy – lek bez recepty Canesten doskonale poradzi sobie z nieznośnym pieczeniem, swędzeniem i zaczerwienieniem. Skutecznie złagodzi obrzęk i bolesność miejsc intymnych. Pomoże również w przypadku gęstej, bezwonnej, białej lub żółtej wydzieliny, przypominającej twarożek.

Jak zapobiegać grzybicy pochwy?

Drożdżaki mogą naturalnie występować w pochwy, dlatego nie możesz uniknąć wszystkich infekcji. Jeśli jednak chcesz zmniejszyć ryzyko grzybicy pochwy, powinnaś wprowadzić pewne środki zapobiegawcze. Pamiętaj, by myć okolice intymne od przodu do tyłu.

Postaraj się też, jak najszybciej zmienić wilgotne ubrania lub mokry strój kąpielowy. Noś luźną, bawełnianą bieliznę, która dobrze odprowadza powietrze, a tym samym zapobiega grzybicy pochwy. Unikaj za to potencjalnie drażniących produktów i zabiegów. Chodzi tutaj przede wszystkim o pachnące tampony i środki do higieny intymnej,  a także zbyt częste podmywanie się i irygacje.

Jeżeli regularnie zmagasz się z grzybicą pochwy, poproś partnera, by się zbadał. Istnieje ryzyko, że wielokrotnie Cię zaraża, choć sam nie wykazuje żadnych oznak infekcji.