Gruczoł kluczowy dla zdrowia – wykonaj USG tarczycy

Tarczyca to gruczoł wydzielający hormony, takie ja trójjodotyronina, kalcytonina i tyroksyna. W celu zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu konieczne jest utrzymywanie ich stężenia w normie. W przypadku, gdy tarczyca produkuje niewystarczającą ilość hormonów, to wtedy mówimy o jej niedoczynności. W przypadku, gdy występuje zbyt duże ich wydzielanie, wtedy możemy mówić o nadczynności tarczycy.

Organ ten umiejscowiony jest w przodu tchawicy poniżej poziomu krtani. Zbudowany jest z dwóch płatów, które swoich wyglądem mogą przypominać skrzydła motyla. Zdarza się, że pojawia się również trzeci płat, który nazywany jest piramidowym. Tarczyca waży około 50 gram, może jednak swoją objętość zmieniać w zależności od rodzaju schorzenia bądź konkretnego etapu życia. Zmiany zauważalne są najczęściej w trakcie cyklu menstruacyjnego lub ciąży.

Rola tarczycy

Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy reguluje szereg procesów odpowiadających za rozwój i dorastanie, wśród, których znaleźć możemy między metabolizowanie węglowodanów i białek, spalanie tkanki tłuszczowej czy inne funkcje metaboliczne. Ponadto tarczyca odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, układu nerwowego i mięśni. Jej głównym zadaniem w tym segmencie jest odprowadzanie wody.

USG tarczycy – klucz do sukcesu

Przeprowadzenie USG tarczycy umożliwia dokładną ocenę zmian występujących w gruczole. Jest to badanie całkowicie bezbolesne, szybkie i nieinwazyjne. Stanowi podstawowy element diagnostyczny w przypadku wielu problemów związanych z pracą tarczycy. Pozwala określić wielkość, kształt, położenie i rozmiar gruczołu, a także precyzyjnie określić obecność innych guzków, torbieli czy zmian niewykrywalnych palpacyjnie.

Kiedy wykonywane jest USG tarczycy?

Lekarze zalecają wykonanie USG tarczycy każdorazowo w przypadku powiększenia obwodu szyi lub wystąpienia jakichkolwiek zmian w obrębie gruczołu. Badanie wskazane jest także w przypadku nieprawidłowego poziomu stężenia hormonów. Wykonywane jest ponadto w celu kontroli leczenia hormonalnego tarczycy. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Do gabinetu wystarczy zabrać ze sobą wszystkie wcześniejsze wyniki badań USG lub badań scyntygraficznych tarczycy. Badanie trwa zaledwie kila minut. Po nałożeniu żelu lekarz przystępuje do oceny stanu tarczycy, na podstawie obrazu z monitora. Wynik przekazywany jest pacjentowi w formie opisu, wraz ze zdjęciami ultrasonograficznymi.