Dlaczego warto jeść śniadania?

 

Co szósty Polak nie może obchodzić Narodowego Dnia Śniadania, który przypada 24 kwietnia. Dokładnie tyle osób nie je regularnych posiłków każdego ranka. Te same osoby są znacznie bardziej narażone na występowanie rozmaitych chorób, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy oraz otyłości. O tym, dlaczego warto spożywać śniadanie maksymalnie godzinę po przebudzeniu, dowiesz się z tego tekstu.

Standardowe śniadanie Polaka

73% osób, które jedzą regularnie śniadania, sięga po kanapki z wędliną, 36% stawia na śniadania na ciepło, na przykład w postaci jajecznicy albo parówek, 21% spożywa zupy mleczne, w tym musli czy płatki śniadaniowe bez cukru. 61% pije herbatę, a 42% kawę. Śniadanie ma być szybkie i nie zawsze zwraca się uwagę na jego pełnowartościowy skład.

Pociesza natomiast to, że nawet 91% osób, które spożywa ten pierwszy posiłek dnia, przygotowuje go w domu, na szczęście niewiele osób czeka z jedzeniem do przerwy w pracy. Nieco gorzej przedstawiają się natomiast statystyki dotyczące żywienia dzieci. Chociaż 90% rodziców zdaje sobie sprawę, jak ważne jest śniadanie, to wciąż około 24% uczniów nie je przed pójściem do szkoły.

Śniadanie – dlaczego warto je jeść?

W nocy ludzki organizm przestawia się na tryb postny, natomiast zaraz po przebudzeniu potrzebuje solidnej dawki energii, a pełnowartościowe śniadanie pozwala ją pobudzać. Okazuje się, że osoby, które nie jedzą śniadań, wykazują znacznie niższy poziom koncentracji uwagi, są bardziej senne i odczuwają przewlekłe zmęczenie, zaburzone zostają także procesy pamięci. To z kolei ma negatywny wpływ na efektywność i wydajność pracowników bądź uczniów w czasie całodziennej aktywności.

Co więcej, opuszczanie śniadań ma swoje poważne konsekwencje dla zdrowia. U osób, które nie jedzą porannego posiłku, zauważa się zwiększone ryzyko na występowanie zaburzeń metabolicznych, a co za tym idzie nadwagi i otyłości. Brak solidnego śniadania zwiększa też występowanie chorób sercowo – naczyniowych oraz cukrzycy, a organizm nie wykazuje optymalnej odporności. Ci, którzy nie jedzą śniadania, są też bardziej podatni na stres, który z kolei wywołuje zaburzenia emocjonalne, wyzwala wahania nastroju, drażliwość, otępienie, a nawet smutek czy agresję.

W celu niwelowania wszystkich niekorzystnych zjawisk nie wystarczy jedynie zacząć jeść śniadanie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na jakość pierwszego posiłku w ciągu dnia.

Śniadanie idealne

Dobre śniadanie musi być pełnowartościowe, powinno zawierać cenne dla organizmu witaminy i minerały. Komponując pierwszy posiłek, dobrze jest uwzględnić wartości z piramidy żywieniowej, w tym zdrowe węglowodany, białko oraz tłuszcz. Wszystkie składniki powinny być pochodzenia naturalnego, najlepiej ekologiczne, bez sztucznych konserwantów, chemii, barwników, aromatów, pestycydów i oczywiście bez cukru.

Warto stawiać na produkty wielozbożowe oraz nabiał. Doskonałym połączeniem są ekologiczne płatki śniadaniowe, na przykład gryczane, z amarantusa czy jaglane z jogurtem naturalnym albo napojem roślinnym. Aby uzupełnić danie dawką cennych witamin, do takiego śniadania można dodać owoce liofilizowane. Te są nie tylko zdrowe, ale dodają również słodkości, dzięki czemu pożywny posiłek w tej wersji uwielbiają nie tylko dorośli, ale również dzieci.