Dlaczego Polacy nie chodzą do dentysty?

Nawet 90% Polaków ma próchnicę. Co ciekawe, nawet 15% polskiego społeczeństwa cierpi na dentofobię, czyli strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym. Okazuje się, że odwiedzamy je znacznie rzadziej, niż Włosi, Niemcy czy Hiszpanie. Co powstrzymuje nas przed dbaniem o własne uzębienie?

Brak obowiązku kontroli stomatologicznych

Wciąż ogrom Polaków nie stosuje profilaktyki prozdrowotnej, a przeciętny pacjent wybiera się do lekarza już w skrajnie zaawansowanym stadium choroby. Na początku z reguły wdrażane jest samodzielne leczenie domowymi sposobami, po pomoc do specjalisty udajemy się, kiedy dane schorzenie nie pozwala nam normalnie funkcjonować.

Wizyty u stomatologa nie są obowiązkowe, przez co Polacy zupełnie je bagatelizują. Na fotel dentystyczny siadają najczęściej w przypadku wystąpienia już silnych dolegliwości bólowych zębów.

Długie kolejki do lekarza

Średni czas oczekiwania na wizytę u dentysty to 3-4 miesiące. To zbyt długo, by móc szybko reagować na postępującą chorobę zębów bądź dziąseł. Długie kolejki do lekarza skutecznie odstraszają przed zapisywaniem wizyt, chociaż te kontrolne zalecane są nie częściej niż raz na 6 miesięcy. W skrajnych przypadkach pacjenci wolą skorzystać z pomocy prywatnej. Na szczęście w naszym kraju funkcjonują profesjonalne, nowoczesne centra medyczne, jak DP Med, które oferują szybką pomoc w razie potrzeby.

Dentofobia

Paraliżujący strach przed fotelem dentystycznym ma najczęściej podłoże traumatycznych przeżyć z dzieciństwa. Przypominamy sobie ból i ten specyficzny zapach gabinetu stomatologicznego. Należy jednak zaznaczyć, że współczesna oferta specjalistycznych obiektów dentystycznych znacznie różni się od tych sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat.

Co ważne, dzisiaj wykorzystywany jest nie tylko nowoczesny sprzęt medyczny, ale również rozwiązania, dzięki którym wszelkie zabiegi realizowane są bezboleśnie. To ważne, by wdrożyć profilaktykę stomatologiczną wśród najmłodszych pacjentów. Nie brakuje również lekarzy, którzy specjalizują się w usługach oferowanych dzieciom i mają do nich odpowiednie podejście.

Wstyd

Ponieważ nie dbamy o zęby regularnie, nasze zęby nie są w dobrym stanie. Zaawansowana próchnica i mnogość ubytków przyczynia się do nieestetycznego wyglądu uzębienia. Efektem tego jest wstyd przed profesjonalistami.

Trzeba jednak przyznać, że w tej kwestii nasze poglądy nieco się zmieniają. Ci, którzy regularnie chodzą do dentysty, zaczynają nie tylko dbać o zdrowy stan zębów, ale i ich wygląd. Coraz większą popularnością cieszą się między innymi usługi ortodontyczne.

Kwestie finansowe

Jeśli wiemy już, że na wizytę u dentysty w ramach NFZ czeka się zbyt długo, należy podkreślić, że większość pacjentów rezygnuje z tych w gabinetach prywatnych ze względu na wysoki koszt usług. Rzeczywiście, zabiegi dentystyczne nie zaliczają się do tych najtańszych, ale te nie będą konieczne, jeśli Polacy zaczną regularnie uczęszczać na profilaktyczne wizyty kontrolne. Przegląd zębów czy zabiegi pielęgnacyjne, jak piaskowanie zębów, lakowanie czy zdejmowanie kamienia, nie są usługami drogimi.