Dieta Cambridge- wszystko co trzeba o niej wiedzieć.

 

Dieta Cambridge – inaczej nazywana dietą 1:1 została opracowana w latach 80 XX wieku przez dr Alana Howarda oraz dr Iana McLean- Bairda, którzy zapragnęli opracować „dietę cud”. Po wielu badaniach, ułożyli plan restrykcyjnej diety, która przynosi niesamowite rezultaty.

Howard i McLean – Baird stworzyli program żywieniowy mający pomóc w redukcji wagi. Dieta ta, nazywana jest „dietą ostatniej szansy”, pozwala bowiem schudnąć osobom z chorobliwą otyłością, a nawet cofnąć objawy cukrzycy typu II. Jest to restrykcyjny plan odchudzania, zakładający znaczne obniżenie przyswajanych kalorii.

Program żywieniowy opracowany jest w taki sposób, żeby przy jednoczesnym deficycie kalorycznym dostarczyć organizmowi niezbędnych białek, zdrowych tłuszczów, witamin i minerałów. W diecie przewidziane jest spożywanie pysznych zup, koktajli, batonów i posiłków mających zstępować tradycyjne dania.

Ile można schudnąć na diecie Cambridge?

Badania naukowe udowodniły, że dieta Cambridge jest bezpieczna dla zdrowia i skuteczna. Nie powinny jej jednak stosować osoby z poważnymi schorzeniami. Już wykonanie kilku pierwszych etapów planu można zaobserwować pierwsze efekty.

Twórcy diety uważają, że stosując się do zasad żywieniowych zgodnych z ich programem, można zrzucić nawet 15 kg miesięcznie. Restrykcyjne przestrzeganie diety pozwala szybko zredukować tkankę tłuszczową, szczególnie w okolicach brzucha oraz pozbyć się uczucia głodu. Dieta niesie za sobą wiele pozytywnych konsekwencji dla zdrowia takich jak: obniżenie ciśnienia tętniczego, unormowanie poziomu glukozy, insuliny, trójglicerydów i cholesterolu. Dodatkowo plan zakłada, że po osiągnięciu pożądanej wagi można stopniowo wracać do zwykłej diety. Pozwala to uniknąć efektu jo-jo. Oprócz samego odchudzania wypracowywane są zdrowe nawyki żywieniowe.

Etapy przeprowadzania diety Cambridge

Dieta Cambridge występuje w sześciu wariantach (od 450 d0 1500 kalorii) dziennie. Wybór wariantu zależy od wagi początkowej i planowanego efektu końcowego. Ostateczna decyzja powinna być dokonana z pomocą przydzielonego konsultanta. Każdy z sześciu wariantów podzielony jest na cztery etapy:

  • etap pierwszy zakłada dzienne spożycie kalorii na poziomie około 800 kcal podczas czterech posiłków. W tym czasie należy całkowicie wyeliminować konwencjonalne posiłki. Dieta opiera się wyłącznie na niskokalorycznych produktach Cambridge. Etap pierwszy nazywany jest etapem odchudzania;
  • kolejny krok to stabilizacja masy ciała. Stopniowemu zwiększeniu ulega dzienny limit kalorii, dodatkowo dieta zostaje urozmaicona tradycyjnymi potrawami- zaczynają one zastępować produkty Cambridge;
  • kolejny etap to dalsze zwiększanie kaloryczności posiłków i zastępowanie produktów Cambridge tradycyjnymi;
  • ostatnim etapem jest całkowite wyjście z diety z jednoczesnym stosowaniem zdrowych nawyków nabytych w trakcie kuracji.

Artykuł przygotowany przy współpracy z cateringiem