Depresja- jedna z najczęściej występujących chorób naszego społeczeństwa 

Depresja- jedna z najczęściej występujących chorób naszego społeczeństwa 

Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest na drugim miejscu najczęściej występujących chorób. Już 1,5 mln społeczeństwa polskiego cierpi z powodu tej choroby. Jest to ogromna skala, dająca wyobrażenie narastającego problemu, z jakim będzie borykało się coraz więcej osób. Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które charakteryzuje się występowaniem objawów, które utrzymują się przez dłuższy czas. Skutki tej choroby powodują, że nasze życie codziennie ulega diametralnej zmianie, niestety na gorsze. Chory na depresję będzie odczuwał ciągły smutek i przygnębienie, które przychodzi do nas nagle, bez wskazania na konkretną przyczynę. Nagle nasze życie przestaje mieć sens, wszystko jest szare, nie potrafimy się skupić na niczym, ciągle czujemy chęć spania, płaczu, nasza cała życiowa energia tak po prostu lega w gruzach, a w efekcie doprowadza nas to do myśli samobójczych. Niewątpliwym jest, że choroba ta wymaga specjalistycznego leczenia i ogromnego wsparcia najbliższych osób chorego. Lekceważenie objawów depresji, pozostawanie biernym w temacie leczenia i psychoterapii, czy też mówienie ,, samo minie’’ niestety spowoduje narastanie objawów i nic nie zmieni się na lepsze. 

 

Leczenie depresji 

Istotnym i najlepszym z możliwych kroków w walce z depresją jest po pierwsze mówienie o niej, a więc szczera rozmowa z najbliższą mi osobą i stwierdzenie tego faktu, że być może borykam się z tą chorobą, to działa już odciążająco. Tutaj pierwszymi osobami, które mogą być kluczowym elementem wsparcia są bliscy chorego, sam chory często nie ma siły na cokolwiek, już nie mówiąc o szukaniu specjalistycznego wsparcia ale także fakt, iż objawy depresji mogą być dla niego samego niezauważalne, a dla osób go otaczających już tak. Dlatego sama rozmowa z chorym, wsparcie go i pomoc przy umawianiu wizyty u psychologa/ psychiatry jest już bardzo dużym krokiem do właściwej drogi, drogi trudnej, niejednokrotnie nierównej i często długiej w pokonywaniu depresji. Psychoterapia ale też jeśli wymaga tego stan chorego farmakoterapia stwierdzona przez psychiatrię jest bardzo istotnym momentem w życiu chorego na depresję. Regularne spotkania z psychologiem oraz jeśli są zlecone leki, to ich systematycznie zażywanie przynoszą zupełną wyleczalność. Wsparcie rodziny, częste rozmowy, pilnowanie leczenia chorego ze strony bliskich, to mówiąc wprost drugi składnik ogromnie potrzebny do walki z tą chorobą. 

 

Psychoterapia jedną z najważniejszych kroków w walce z depresją

Psychoterapia to jedno z najlepszych wyjść z jakich może skorzystać chory na depresję. Jednak leczenie to zwykle prowadzone jest przez terapeutów w wymiarze terapii długofalowej. Pewnym jest, że nie przyniesie natychmiastowych skutków, jest rozłożone w czasie, wymaga cierpliwości chorego i jego rodziny, jednak już pierwsze spotkanie może przynieść pewną ulgę. W przypadku zażywania leków antydepresyjnych trzeba nastawić się, że ich działanie zaczyna się nierzadko po upływie 6 tygodniu od rozpoczęcia farmakoterapii. Wielu chorych odstawia leki po tygodniu, dwóch tygodniach z myślą, że skoro nic się nie zmienia, to juz zmianie nie ulegnie. Jest to duży błąd! W tym momencie właśnie tak ważne jest wsparcie ze strony rodziny i bliskich chorego, gdyż czas potrzebny na zwalczenie choroby jest najgorszym jej wrogiem. Kluczowa jest tu pomoc w postaci okazywania zrozumienia, częstych rozmów, organizowania czasu poświęconego na odpoczynek relaks, choćby pójście na spacer i dotlenienia się ale także na wspieraniu i pokazywaniu, że widzimy sens jego chodzenia na terapię,dobrze jest pójść jako towarzysz razem z chorym na terapię i poczekać za nim. W depresji ważne jest aby chory nie pozostawał z problemem sam, wówczas niestety może go pokonać.