Dentofobia – strach przed dentystą. Jak sobie radzić?

Dentofobia to inaczej lęk przed dentystą, z którym często mierzą się pacjenci. Strach towarzyszy im nie tylko przy leczeniu, ale nawet przy wizycie kontrolnej. Czasem jest tak silny, że odbycie jej jest niemożliwe. W większości przypadków dyskomfort ten związany jest z przykrymi doświadczeniami, które miały miejsce w gabinecie dentystycznym w przeszłości. Niestety spowodowany dentofobią brak profilaktyki i zaniedbywanie stanu jamy ustnej prowadzi do poważnych konsekwencji, takich jak rozwój próchnicy czy chorób przyzębia. Jak przełamać strach przed dentystą?

Co to jest dentofobia?

To jeden z rodzajów fobii, czyli zaburzenia nerwicowego, takiego jak akrofobia (lęk przed wysokością) czy arachnofobia (strach przed pająkami). Objawia się silnym stresem, który pacjent odczuwa już na samą myśl o wizycie u dentysty. Symptomy towarzyszące to także:

  • drżenie ciała,
  • problemy żołądkowe (niestrawność, biegunka),
  • podwyższone ciśnienie,
  • pocenie się,
  • bezsenność,
  • zawroty głowy,
  • migrena,
  • omdlenia.

Dentofobia to powszechny problem. Według statystyk dotyka ponad 40% Polaków, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Część z nich potrafi go pokonać, jednak dla wielu jest na tyle paraliżujący, że przeprowadzenie badania czy zabiegu staje się niemożliwe. Przyczyny tego lęku mogą być różne, ale najczęściej na silne poczucie dyskomfortu wpływ mają przeżycia z dzieciństwa, takie jak przytrzymywanie na fotelu dentystycznym, leczenie i ekstrakcje bez znieczulenia, nieprzyjemna postawa lekarza, a nawet negatywne historie znajomych. Mimo zmian we współczesnej stomatologii, w której nie stosuje się już tego typu praktyk, zjawisko to jest też spotykane u młodszych pacjentów. Dlaczego? Często strach przed dentystą jest przekazywany przez rodziców. Dzieci, które widzą, że dorosły boi się bólu i unika wizyt w gabinecie, automatycznie traktują je jako coś złego, nieprzyjemnego i zagrażającego ich poczuciu bezpieczeństwa.

Jakie są skutki dentofobii?

Unikanie korzystania z usług stomatologicznych z powodu strachu prowadzi do przykrych skutków i negatywnie wpływa na stan zdrowia. W jamie ustnej może dojść do rozwoju zapalenia. Z czasem pogarsza się także wygląd i stan zębów, co prowadzi do kompleksów. Osoby odczuwające lęk przed dentystą zazwyczaj pojawiają się w gabinecie, gdy ból jest już trudny do zniesienia. Niestety w takim przypadku zazwyczaj wizyta jest bardziej skomplikowana i często wiąże się z rozpoczęciem procesu endodontycznego (leczenia kanałowego), a może skutkować nawet koniecznością ekstrakcji zęba. Dlatego lepiej nie odkładać profilaktyki i korzystać z możliwości kuracji zachowawczych, które są mniej inwazyjne i stresujące dla pacjenta. Inne najczęstsze konsekwencje dentofobii to:

  • obecność licznych drobnoustrojów w jamie ustnej,
  • próchnica,
  • choroby przyzębia i dziąseł,
  • kruszenie się zębów,
  • bóle zatok,
  • pogłębianie się wad zgryzu,
  • nieświeży oddech.

W jaki sposób można sobie poradzić z dentofobią?

Jak pokonać strach, którego poziom odczuwania jest bardzo subiektywny? Przede wszystkim należy znaleźć specjalistę, któremu zaufamy. Warto również przed wizytą uprzedzić go, że odczuwamy lęk i stres. Znajdźmy klinikę, w której poczujemy się komfortowo i bezpiecznie. Bardzo istotne jest także regularne wykonywanie badań kontrolnych. Nie tylko dlatego, by nie doprowadzać do sytuacji, gdy leczenie będzie wymagało większego poziomu zaawansowania, ale też po to, by wyrobić sobie pewien nawyk i przyzwyczaić się, że są one konieczne przynajmniej dwa razy w roku. Jeśli mimo to jest nam trudno pokonać strach, zawsze można skorzystać ze znieczulenia, a także z najnowocześniejszych rozwiązań takich jak leczenie zębów pod narkozą, czyli w znieczuleniu ogólnym (metoda ta stosowana jest np. w klinice Warsaw Dental Center). To w znaczącym stopniu minimalizuje poziom lęku oraz poczucie dyskomfortu, zabieg jest bezbolesny, a pacjent zyskuje spokój.

Skorzystaj z leczenia pod narkozą

Wprowadzenie pacjenta w sen nadzoruje lekarz, indywidualnie dobierając dawkę leku usypiającego. Powoduje to jego rozluźnienie, eliminując ból. Narkoza jest całkowicie bezpieczna i pozwala na sprawne oraz rozległe przeprowadzenie kuracji. Rozwiązanie to wykorzystuje się w stomatologii zachowawczej, dziecięcej, a także przy leczeniu chirurgicznym czy implantologicznym, gdy zabiegi są skomplikowane i czasochłonne.

W klinice https://twojstomatolog.com/oferta/wybielanie-zebow/ wizyta przed zabiegiem zawsze rozpoczyna się od omówienia z dentystą ułożonego wcześniej indywidualnego planu postępowania. Następnie każdy pacjent przechodzi konsultację z anestezjologiem, który na podstawie wywiadu kwalifikuje go do znieczulenia ogólnego, a także udziela niezbędnych informacji o jego przebiegu.

„Każdy zabieg jest przeprowadzany przez zespół stomatologów w asyście anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo procedury. Po zakończeniu pracy specjalistów pacjent pozostaje w pokoju wybudzeń do momentu, aż odzyska pełną świadomość i sprawność. Zazwyczaj okres ten trwa maksymalnie 2 godziny” – mówi lek. dent. spec. chirurg Bartosz Leończak.

W dzisiejszych czasach odczuwanie bólu i strachu nie musi się już kojarzyć z wizytą u dentysty. Dostępne formy leczenia minimalizują dyskomfort i łagodzą objawy silnego lęku. Warto wybrać klinikę oferującą nowoczesne rozwiązania i posiadającą zespół, który cechuje się profesjonalizmem. W Warsaw Dental Center każdy stomatolog podchodzi do pacjenta indywidualnie, z dużą dozą empatii i troski.