Czym jest urologia? 

Czym jest urologia? 

Urolog to lekarz, który kojarzy się głównie z leczeniem przypadłości dotyczących mężczyzn, a w szczególności przerostem prostaty i zaburzeniami erekcji. Należy jednak zaznaczyć, że specjalista tej dziedziny zajmuje się przede wszystkim wszystkimi chorobami układu moczowego, a w tym pęcherza, nerek, nadnerczy, czy moczowodów. Możemy zatem jasno powiedzieć, że urologia to nie tylko dział mężczyzn ale i kobiet oraz dzieci. Istnieje wiele jednostek chorobowych, którymi zajmuje się urolog, każde z nich niewątpliwie wymagają konsultacji i leczenia. 

 

Dlaczego udajemy się do urologa? 

To pytanie ma wiele odpowiedzi, wynika to oczywiście z faktu, że układ moczowo-płciowy, to jedne z ważniejszych centrum naszego organizmu, toteż i wiele patologii, wirusów i bakterii może mieć w nim miejsce. Niewątpliwie do urologa należy udać się z każdym zauważonym przez nas zaburzeniem, nieprawidłowością funkcjonowania narządu układu moczowo-płciowego. Jednym z powodów może być problem z oddawaniem moczu. Problem ten możemy odczuwać poprzez wyraźny ból, kiedy oddajemy mocz albo kiedy odczuwamy częste parcie na pęcherz. Natychmiastowym powodem do stawienia się u urologa jest także krwiomocz, a więc obecność krwi w moczu ale także białka czy ropy. Równie ważne może okazać się odczuwanie bólu w podbrzuszu, swędzenie i pieczenie w okolicach cewki moczowej. Każdy mężczyzna nie powinien odkładać wizyty u urologa w momencie, kiedy zauważy zmiany w wielkości jąder albo zmiany w postaci opuchlizny, zaczerwienienia penisa. Z kolei kobiety i dzieci, nie omijając także mężczyzn mogą mieć obawy, kiedy zaczną puchnąć im ręce i nogi, może to bowiem być niewydolność nerek. Zapalenia dróg moczowych, torbiele nerek, zaburzenia erekcji, choroby nowotworowe narządów płciowych i moczowych, to także znaczące jednostki chorobowe wymagające interwencji lekarza specjalisty. 

 

Jak wygląda wizyta u urologa Warszawa ?

Należy zacząć od tego, że wizyta u urologa jest podobna do każdej innej wizyty lekarskiej i najważniejsze jest to aby nie wstydzić się jej oraz podejść z powagą i myślą, że przychodzimy do specjalisty z własnym zdrowiem. Kiedy już podejmiemy decyzję o wizycie i znajdziemy się w gabinecie lekarza urologa, niewątpliwie pierwszym elementem będzie wywiad lekarza z nami, na temat naszego zdrowia i objawach jakie odczuwamy w związku z zaistniałym problemem zdrowotnym. Ważnym elementem jest zabranie wszelkich wykonanych wyników badań, jeśli zażywamy leki oczywiście należy poinformować o tym specjalistę. Urolog najprawdopodobniej po badaniu palpacyjnym podbrzusza oraz zbadaniu jąder w przypadku mężczyzn, zaleci nam dalsze badania, np.usg oraz możliwą terapię farmakologiczną albo w razie ostateczności skieruje nas na leczenie szpitalne z zabiegiem chirurgicznym. Dobór właściwego leczenia zależy oczywiście od diagnozy i rozwoju choroby. Jednak niepodważalnym jest, że w rękach urologa zdrowie naszego układu moczowo- płciowego napewno nie będzie zagrożone.