Czym jest nietolerancja pokarmowa?

Czym jest nietolerancja pokarmowa?

 

Nietolerancja pokarmowa jest niepożądaną reakcją układu pokarmowego na dany produkt, który spożyliśmy. Są to problemy związane z trawieniem, wynikające z nieobecności potrzebnych enzymów w organizmie lub znajdujące się substancje chemiczne w jedzeniu są dla nas szkodliwe. Często nietolerancja pokarmowa jest mylona z alergią. Jednak alergia objawia się natychmiast po spożyciu nie preferowanego pokarmu, a nietolerancja czasem nawet po kilku godzinach. Nietolerancja pokarmowa powstaje w wyniku spożywania produktów alergicznych, co wówczas uszkadza błonę śluzową jelita cienkiego, a bakterie i toksyny wraz z resztkami jedzenia trafiają do krwiobiegu. Poprzez taki przebieg, zaczynają wytwarzać się stany zapalne, które obejmują cały organizm lub poszczególne narządy czy tkanki. 

 

Objawy nietolerancji pokarmowej

 

Istnieje wiele objawów nietolerancji pokarmowej. Do najczęstszych zaliczamy wzdęcia, biegunki, zaparcia, zgaga, uczucie ciężkości, bóle brzucha, mdłości i wymioty. Charakterystycznym objawem mogą także być zmiany skórne. Często w wyniku spożywanego pokarmu, który szkodzi naszemu organizmowi, nasza skóra ulega zniszczeniu. Zauważyć można zmiany skórne w postaci trądziku, pokrzywki, suchości skóry, wypryski, czy łuszczycę. Niektóre reakcje ze strony organizmu, nie kojarzą nam się z nietolerancjami pokarmowymi, jednak te są często punktem odniesienia w ich diagnozowaniu. Dotyczy to układu oddechowego, który również cierpi poprzez spożywanie pokarmu nietolerowanego dla nas. Objawia się to wówczas astmą, nieżytem nosa, zapaleniem zatok, częstymi infekcjami, częstym zapaleniem oskrzeli, kichaniem, czy w ogóle częstymi infekcjami. Należy pamiętać, że długo niezdiagnozowana nietolerancja pokarmowa, może być podłożem do występowania innych schorzeń, takich jak otyłość, stłuszczenie wątroby, obęrzki, insulinoodporność, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i wiele innych. Biorąc pod uwagę, że jelito grube jest silnie unerwione, należy mieć na uwadze, że nietolerancja pokarmowa ma także związek z układem nerwowym naszego organizmu. To efekcie może doprowadzić do takich dolegliwości jak migreny, bóle głowy, bezsenność, lęki, autyzm, depresja, czy chroniczne zmęczenie. 

 

Najczęstsze nietolerancje pokarmowe 

 

Do najczęstszych nietolerancji pokarmowych zaliczamy nietolerancję laktozy i glutenu. Laktoza to niezdolność trawienia cukru mlecznego. W momencie kiedy organizm nie wytwarza odpowiedniej ilości laktazy, ta która pochodzi z produktów mlecznych rozkładana jest na cukry proste, jeśli więc organizm nie posiada jej  odpowiednio dużo, wnika ona do krwioobiegu. Nasze posiłki powinny wówczas być pozbawione produktów mlecznych nie fermentowanych. Gluten zaś jest białkiem, które możemy odnaleźć w produktach zbożowych. Dla osób zdrowych jest bezpieczny, poniewaz jest całkowicie trawiony, jednak u tych z nietolerancją doprowadza do uszkodzenia jelita, co niestety uniemożliwia prawidłowy proces trawienny. Należy więc unikać pszenicy, żyta, owsa, czy jęczmienia i stosować dietę bezglutenową.