Czym jest kolano skoczka i jak je leczyć?

Staw kolanowy jest największym stawem w ciele człowieka odpowiadającym za utrzymanie ciężaru ciała. Ze względu na swoje umiejscowienie, budowę i funkcję kolano jest szczególnie narażone na przeciążenia i urazy. Staw kolanowy to złożony staw zawiasowy, łączący kość udową z kością piszczelową za pośrednictwem trzeszczki zwanej rzepką. Podstawową funkcją rzepki, jako najbardziej wysuniętej do przodu części stawu, jest ochrona stawu kolanowego przed urazami polegająca na amortyzacji i rozpraszaniu obciążeń działających na kość udową podczas ruchów obciążających kolano.

Jednym z najczęstszych urazów objawiających się bólem w przedniej okolicy kolana jest kontuzja w miejscu przyczepu więzadła do rzepki. Entezopatia więzadła rzepki, popularnie zwana kolanem skoczka, jest spowodowana przeciążeniem lub zmianą zwyrodnieniową w okolicy wierzchołka rzepki. Kolano skoczka to schorzenie występujące u osób uprawiających dyscypliny sportowe związane z częstym wyskokiem, powodującym często powtarzalne przeciążenia aparatu wyprostnego. Siły działające wówczas na kolano powodują powstanie sumujących się mikrourazów więzadła, których organizm nie jest w stanie wygoić. 

Objawy kolana skoczka

Mikrourazy więzadła powstające zazwyczaj w czasie lądowania po wyskoku, kiedy następuje jednoczasowe wydłużanie i skurcz mięśnia czworogłowego, skutkują kontuzją powodującą rozwój stanu zapalnego spowodowanego długotrwałym przeciążeniem kolana. Zmiany zwyrodnieniowe więzadła rzepki prowadzą do osłabienia, a ostatecznie nawet do jego zerwania. W kolanie pojawia się ból tkliwość i obrzęk w obrębie więzadła rzepki przy ruchach związanych z napięciem mięśnia czworogłowego. Dolegliwości te mogą powodować sztywność, brak stabilności stawu kolanowego skutkujące utykaniem i utrudniające chodzenie. Mogą pojawić się osłabienia i zaniki mięśni łydki oraz osłabienie mięśni pośladka. Najczęściej zespół kolana skoczka występuje u koszykarzy, piłkarzy ręcznych i nożnych, łyżwiarzy figurowych i innych. Schorzenie ma cztery stopnie zaawansowania. Pierwszy stopień objawia się bólem tylko po aktywności fizycznej. W drugim stopniu ból pojawia się już podczas rozgrzewki. W trzecim stopniu ból występuje podczas aktywności fizycznej. W czwartym stopniu następuje naderwanie więzadła i osłabienie aparatu wyprostnego kolana aż do całkowitego zerwania więzadła rzepki. Objawy kolana skoczka skutecznie ograniczają aktywność fizyczną, dlatego konieczna jest specjalistyczna konsultacja ortopedyczna.

Leczenie kolana skoczka

Skuteczne leczenie kolana skoczka poprzedzone diagnostyką opartą na wywiadzie lekarskim, testach funkcjonalnych i badaniach obrazowych (USG kolana) określających rozległość uszkodzenia więzadła można przeprowadzić między innymi w Klinice Ortopedii i Traumatologii w w Warszawie i Gdańsku. W pierwszym i drugim stopniu zaawansowania schorzenia stosuje się leczenie zachowawcze oraz rehabilitację za pomocą leków przeciwzapalnych, okładów, masaży i elewacji kończyny. W przypadkach bólu przewlekłego, czy częściowego zerwania więzadła rzepki niezbędne jest leczenie chirurgiczne polegające na usunięciu tkanek uszkodzonych z więzadła, przez co łatwiejszy jest proces gojenia i rehabilitacji. Zazwyczaj powrót do sprawności fizycznej jest możliwy po upływie 3 do 6 miesięcy w zależności od stopnia uszkodzenia więzadła.