Czym jest badanie EKG serca Warszawa?

Czym jest badanie EKG serca Warszawa

 

Jest badaniem pozwalającym ocenić pracę mięśnia sercowego, jego rytm, wykrywa ewentualne zaburzenia i problemy z niedokrwieniem ale i też cechy zawału.Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Polega ono na umieszczeniu na klatce piersiowej oraz na kończynach elektrod, które zbierają z powierzchni ciała informacje o pracy serca. Właściwe dane są zczytywane z dwóch elektrod i zapisywane są na taśmie EKG. Badanie to posiada wiele zalet, jedną z nich jest fakt, że może być ono wykonywane poza szpitalem, np. w gabinecie lekarskim. 

 

Kiedy wykonać badanie u kardiologa?

 

Badanie EKG głównie kojarzone jest ze sprawdzeniem parametrów serca, jednak uznaje się, że każda osoba zdrowa, która ukończyła 45 rok życia, powinna do swoich rutynowych badań dołączyć badanie EKG. Takie działanie zachowawcze pozwala wykryć zmiany w układzie krążenia, które mogą być niewidoczne na pierwszy rzut oka. Ponadto badanie to wykonuje się w przypadku zdiagnozowanej choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym także u pacjentów z miażdżycą, zaburzeniami rytmu serca, wadami serca. Zalecane jest także osobom obciążonym genetycznie, a więc takim, u których występuje ryzyko pojawienia się choroby serca, ze względu na występowanie tych chorób w rodzinie. Na pewno EKG konieczne jest u pacjentów, u których stwierdzono podejrzenia choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak duszności lub ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, zaburzenia ciśnienia tętniczego, czy ogólne osłabienie. 

 

Jak odpowiednio przygotować się do badania EKG? 

 

Przygotowanie do wykonania badania EKG nie jest specjalnym procesem. Istnieje jednak kilka zaleceń, które jeśli możemy, to wykonajmy. Nie ma konieczności bycia na czczo w trakcie badania, jednak warto nie opijać się, zwłaszcza napojami zimnymi i gorącymi oraz nie najadać obficie, gdyż może to zaburzyć ciśnienie w jamie brzusznej. Nie zaleca się także palenia papierosów na godzinę przed badaniem. Na jeden dzień przed badaniem nie należy spożywać alkoholu, zwłaszcza wysokoprocentowego, a także wykonywania intensywnych ćwiczeń i wysiłku fizycznego. Warto na kilka minut przed badaniem uspokoić się i zrelaksować, tak by uspokoić oddech. Niewątpliwie jeśli zażywamy już leki na serce, warto ten fakt zgłosić lekarzowi. 

 

Czego badanie EKG nie pokaże?

 

Należy zacząć od tego, że EKG nie pokaże nam, co działo się z sercem przed badaniem, może jedynie uwidocznić dawne duże niedokrwienia lub rozległy zawał. Zdarza się, że zawał nie objął całej części ściany mięśnia serca, wówczas nie jest to widoczne na EKG. Inną sytuacją, która nie będzie widoczna podczas badania, jest ostry ból wieńcowy, EkG wówczas nie musi pokazać, że właśnie dochodzi do niedokrwienia serca. Podobną sytuacją będzie kurcz naczyń, bowiem jeśli naczynia się rozkurczają zapis EKG będzie prawidłowy, a serce niekoniecznie zdrowe. Czasem zdarza się, że waga pacjenta ma znaczenie w prawidłowości badania, u osób otyłych, przez warstwę tłuszczu znacznie słabiej dociera sygnał serca, natomiast u osób bardzo szczupłych nie zawsze można precyzyjnie przypiąć elektrodę. 

Zapraszamy również na konsultacje online