Czy stomia jest na zawsze?

Stomia to otwór w brzuchu, który umożliwia odprowadzanie treści z jelita grubego lub cienkiego lub z pęcherza moczowego. Stomia może być konieczna w wyniku choroby, urazu lub zabiegu chirurgicznego. W zależności od przyczyny i rodzaju stomii, może ona być czasowa lub stała. W tym artykule dowiesz się, jak rozpoznać rodzaje stomii, jak wygląda życie ze stomią i czy stomia jest na zawsze.

Stomia co to jest

Stomia to sztuczny otwór w brzuchu, który łączy się z workiem stomijnym lub innym urządzeniem. Stomia służy do odprowadzania treści z jelita grubego lub cienkiego lub z pęcherza moczowego, gdy naturalne drogi wydalnicze są uszkodzone lub nie działają prawidłowo. Stomia może być konieczna w wyniku:

• chorób zapalnych jelit, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Crohna,
  • nowotworów jelita grubego, odbytnicy lub pęcherza moczowego,
  • urazów lub wad wrodzonych układu pokarmowego lub moczowego,
  • zabiegów chirurgicznych, takich jak usunięcie części lub całości jelita lub pęcherza moczowego.

Stomia może być umiejscowiona w różnych miejscach brzucha, w zależności od tego, z jakiego odcinka jelita lub pęcherza moczowego jest wykonana. Wyróżnia się następujące rodzaje stomii:

• kolostomia – stomia z jelita grubego, umiejscowiona zwykle w lewej dolnej części brzucha,
  • ileostomia – stomia z jelita cienkiego, umiejscowiona zwykle w prawej dolnej części brzucha,
  • urostomia – stomia z pęcherza moczowego, umiejscowiona zwykle w prawej lub lewej dolnej części brzucha.

Stomia po operacji

Stomia jest zazwyczaj zakładana podczas operacji, która polega na wytworzeniu otworu w brzuchu i wyprowadzeniu na zewnątrz końca jelita lub pęcherza moczowego. Następnie stomia jest zabezpieczana specjalnym opatrunkiem i przyłączana do worka stomijnego lub innego urządzenia, które zbiera treść z jelita lub pęcherza moczowego. Operacja zakładania stomii jest zwykle wykonywana pod znieczuleniem ogólnym i trwa od 1 do 3 godzin.

Po operacji pacjent może odczuwać ból, obrzęk lub krwawienie w okolicy stomii. Może też mieć trudności z jedzeniem, piciem, wypróżnianiem się lub oddawaniem moczu. Dlatego ważne jest, aby po operacji stosować się do zaleceń lekarza i pielęgniarki stomijnej, które mogą obejmować:

• przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych lub antybiotyków,
  • stosowanie odpowiedniej diety i nawodnienia,
  • unikanie ciężkich przedmiotów, nadmiernego wysiłku fizycznego lub narażania stomii na ucisk lub tarcie,
  • regularne zmienianie worka stomijnego i dbanie o higienę stomii i skóry wokół niej,
  • uczestniczenie w szkoleniach i konsultacjach dotyczących pielęgnacji stomii i radzenia sobie z jej skutkami psychicznymi i społecznymi.

Stomia czasowa

Stomia może być czasowa lub stała, w zależności od przyczyny jej założenia i możliwości przywrócenia naturalnej drogi wydalniczej. Stomia czasowa jest zwykle zakładana, gdy:

• część jelita lub pęcherza moczowego jest uszkodzona lub zapalona i wymaga czasu na wyleczenie,
  • część jelita lub pęcherza moczowego jest usunięta i planowane jest połączenie pozostałych końców w późniejszym terminie,
  • część jelita lub pęcherza moczowego jest przeszczepiona i wymaga czasu na zrośnięcie się z organizmem.

Stomia czasowa jest zazwyczaj zakładana na okres od kilku tygodni do kilku miesięcy, ale czas ten może się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji pacjenta. Stomia czasowa jest zamykana podczas kolejnej operacji, która polega na usunięciu stomii i połączeniu końców jelita lub pęcherza moczowego. Po operacji zamykania stomii pacjent może potrzebować czasu na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji i odzyskanie pełnej funkcji wydalniczej.

Czy stomia jest na zawsze?

Stomia jest na zawsze, gdy:

• całe jelito grube lub pęcherz moczowy jest usunięte i nie ma możliwości odtworzenia naturalnej drogi wydalniczej,
  • część jelita lub pęcherza moczowego jest usunięta i nie ma możliwości połączenia pozostałych końców,
  • część jelita lub pęcherza moczowego jest przeszczepiona i nie ma możliwości zrośnięcia się z organizmem.

Stomia stała wymaga stałej pielęgnacji i dostosowania się do nowego sposobu życia. Stomia stała może mieć wpływ na samopoczucie, samoocenę, relacje z innymi ludźmi i aktywność seksualną pacjenta. Dlatego ważne jest, aby pacjent z stomią stałą miał wsparcie lekarza, pielęgniarki stomijnej, psychologa, rodziny i przyjaciół. Ważne jest też, aby pacjent z stomią stałą nie rezygnował z aktywności, które sprawiają mu radość i satysfakcję, takie jak praca, hobby, podróże czy sport. Więcej na ten temat dowiesz się klikając tu.

Podsumowanie

Stomia to otwór w brzuchu, który umożliwia odprowadzanie treści z jelita grubego lub cienkiego lub z pęcherza moczowego. Stomia może być konieczna w wyniku choroby, urazu lub zabiegu chirurgicznego. Stomia może być czasowa lub stała, w zależności od przyczyny i rodzaju stomii. Stomia wymaga odpowiedniej pielęgnacji i dostosowania się do nowego sposobu życia. Stomia nie musi być jednak przeszkodą w realizowaniu swoich marzeń i planów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o stomii, zapraszamy do odwiedzenia strony stomia24 , gdzie znajdziesz wiele przydatnych informacji, porad i produktów dla osób ze stomią.