Czy osteopatia w pediatrii to dobry wybór

Czy osteopatia w pediatrii to dobry wybór?

Osteopatia jest to metoda diagnozowania, jak również i leczenia manualnego. Wywodzi się ona ze Stanów Zjednoczonych. Jej prekursorem jest Andrew Taylor Still, który to w 1892 roku założył Amerykańską Szkołę Osteopatii w Kirksville. Coraz więcej fizjoterapeutów stawia na kursy z osteopatii. W tym artykule chcielibyśmy zająć się tą właśnie tematyką w odniesieniu do pediatrii i dzieci w wieku 2 – 6 lat. Czy osteopatia w pediatrii to dobry wybór? Czy warto na nią stawiać? Jak wyglądają szkolenia?

Osteopatia diagnozuje, jak również i leczy problemy związane z aparatem ruchu. Osteopatą może zostać osoba, która jest lekarzem lub magistrem fizjoterapii. Musi więc ukończyć pięcioletnie studia podyplomowe. Na przestrzeni ostatnich lat dziedzina ta rozwinęła się z bardzo dużą mocą. Korzysta z niej coraz większa grupa ludzi, szczególnie tych, którzy nie potrafią znaleźć przyczyny bólu u lekarzy innych specjalizacji. W przypadku osteopatii u niemowlaków i dzieci, wybierana jest ona coraz częściej.

Kiedy można wybrać się do osteopaty? Pierwsza wizyta możliwa jest już około ósmego dnia życia dziecka. W przypadku wcześniaków konieczna jest wcześniejsza konsultacja z pediatrą. Najczęściej jednak rodzice wybierają tego specjalistę dla maluchów w wieku od drugiego do szóstego roku życia.

W jakich przypadkach warto wybrać się z dzieckiem do osteopaty?

osteopatiaPrzypadłości związanych z wyborem osteopaty może być naprawdę bardzo dużo. W jakich więc przypadkach będzie on dobrym wyborem? Przy dzieciach nadpobudliwych, płaczliwych i często budzących się w nocy. U dzieci, które mimo ukończenia 1,5 – 2 lat, nie potrafią samodzielnie chodzić lub mają duże problemy z poruszaniem się. U dzieci mających problemy z zaburzeniami ssania i połykania. Osteopata jest idealnym specjalistą przy uszkodzeniu splotu ramiennego, przy dysplazji stawu biodrowego, przy kręczu szyi, a nawet i zapaleniu ucha środkowego. Osteopata jest doskonałym wyborem, jeśli dziecko cierpi na zaparcia, występuje u niego refluks żołądkowo – przełykowy, gdy ograniczona jest ruchomość kręgosłupa, jak również i stawów. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale jedno jest pewne, z osteopaty jak najbardziej warto korzystać, zarówno w przypadku dzieci od 2 – 6 roku życia, gdy następuje gwałtowny wzrost, ale również i wśród noworodków oraz i starszych dzieci.

Specjalista od osteopatii

Osteopatia to niezwykle skomplikowana dziedzina i w gruncie rzeczy bardzo trudna. Nie sztuką jest zostać osteopatą, ale być takim, który wykonuje swoją pracę najlepiej, jak to możliwe, już jest trudniej. Jeśli poszukujemy takiej osoby dla swojego dziecka i chcemy by zajął się nim prawdziwy specjalista, musimy takiego znaleźć.

Najważniejsze jest to, żeby postawić na osteopatę, który w tej konkretnej dziedzinie się specjalizuje. Na rynku dostępne są kursy dla fizjoterapeutów, którzy mają możliwość wyszkolenia się właśnie w tej konkretnej dziedzinie. Jest to bardzo ważne, gdyż nie każdy osteopata posiada odpowiednią wiedzę, aby móc zająć się małymi dziećmi. Należy więc dołożyć wszelkich starań, aby taka osoba była w stanie naszemu maluszkowi z konkretną przypadłością pomóc.

Gdy dziecku potrzebna jest pomoc…

Wydaje nam się, że urodziliśmy zdrowe, cudowne dziecko. Wraz z upływem jednak czasu widzimy, że pojawiają się problemy, które zaczynają coraz bardziej nas niepokoić. Sami zaczynamy wpadać w panikę. Szukamy lekarzy, wykonujemy badania, dowiadujemy się wszystkiego, z czym nasze dziecko może mieć problem. Wizyty u fizjoterapeutów zdarzają się niezwykle często i dotyczą one przede wszystkim problemów z poruszaniem się, z niewłaściwą postawą. Najpierw jednak jest neonatolog lub pediatra, następnie wybieramy się do lekarza konkretnej specjalizacji. Kiedy więc osteopata? Taka osoba powinna znaleźć odpowiednie swoje miejsce między specjalistą w danej dziedzinie, a zabiegami fizjoterapeutycznymi.

Kursy dla fizjoterapeutów

Na rynku można trafić na kursy dla fizjoterapeutów
właśnie związane z osteopatią dziedzi. Każdy fizjoterapeuta, który chce się zająć tym tematem, jak najbardziej może na to postawić. Najważniejsze jest jednak to, aby wybrać firmę, która organizuje najwyższej jakości kursy, takie, które są w stanie zapewnić fizjoterapucie stosowną wiedzę, odpowiednie doświadczenie. To właśnie pozwala mu dalej w swojej pracy wykorzystywać wszystko to, co udało mu się podczas takich kursów zdobyć.

Czy takie kursy dla fizjoterapeutów są drogie? W większości przypadków tak. Nie należy to do tanich wydatków, ale jeśli chcemy się się rozwijać, jeśli chcemy wciąż iść do przodu, jeśli zależy nam na tym, by być w pełni dla swoich klientów. Podstawą jest odpowiednie podejście, najwyższa jakość usług i działania, dzięki którym pacjenci czują poprawę, a rodzice widzą zmiany, jakie zachodzą w ich dzieciach. Grunt to trafić na specjalistę, który w pełni oddany jest swojej pracy.