Czy można przedłużyć termin ważności recepty online?

E-recepta to dokument do którego wystawienia są uprawnieni wyłącznie lekarze. Istnieje wiele zalet z ich wprowadzenia, dlatego pacjenci i lekarze tak szybko je polubili. Zwiększają one poziom bezpieczeństwa, dają możliwość do sprawdzenia historii leczenia oraz są bardzo wygodne (nie musimy już nosić ze sobą papierowych recept, dzięki czemu ich nie zgubimy). System ten jest stale rozwijany i udoskonalany. Jak otrzymać e-receptę? Co zrobić gdy straci ważność? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Co to jest e-recepta?

E-recepta jest elektronicznym odpowiednikiem tradycyjnej recepty. Jest to dokument cyfrowy, który umożliwia lekarzom przepisywanie leków swoim pacjentom drogą elektroniczną. Dostarczana jest w formie cyfrowej i może mieć do niego dostęp lekarz pacjenta i farmaceuta.

Proces uzyskiwania e-recepty rozpoczął się w Polsce w 2019 roku i od tego czasu stale się rozwija. Od 2020 roku istnieje obowiązek wystawiania przez lekarzy recept drogą elektroniczną. Niektórych może to dziwić, ponieważ nadal otrzymują od lekarza papierowy dokument. W większości przypadków jest to po prostu wydruk recepty elektronicznej.

E-recepty zostały wprowadzone z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa pacjentów. Daje ona przede wszystkim dostęp lekarzowi do historii przyjmowanych przez pacjenta leków. Dzięki temu każdy lekarz ma wgląd do tego, jakie leki działają pozytywnie na stan zdrowia, a które warto zmienić, ponieważ nie przynoszą pożądanych rezultatów.

Jak otrzymać e-receptę?

Za pomocą recepty online pacjenci mogą otrzymać leki bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. Proces jest szybki, łatwy i często tańszy niż pójście na wizytę do specjalisty. Recepta online może być wystawiona przez teleporadę lub formularz  kontaktowy na stronie poradni lekarskiej. Metody te zostały szczególnie docenione podczas pandemii. Pacjenci przebywający na kwarantannie mogli uzyskać pomoc lekarską bez konieczności wychodzenia z domu.

Cały proces polega na umówieniu wizyty w wybranej placówce, następnie w dniu jej odbycia pacjent powinien otrzymać dostęp do portalu, na którym przeprowadzone zostanie spotkanie. Zazwyczaj odbywa się z uwzględnieniem kamerki internetowej, dzięki temu pacjent i lekarz cały czas się widzą. Jeśli nie masz możliwości udziału w tego typu spotkaniu, ze względu na brak kamerki i mikrofonu, możesz wziąć udział w czacie z lekarzem. Polega to na wzajemnej wymianie wiadomości, zasada działania jest podobna do wszelkich popularnych komunikatorów.

Kolejnym sposobem na otrzymanie e-recepty jest wypełnienie formularza na stronie placówki medycznej. Jest to najprostszy sposób na otrzymanie recepty bez osobistego kontaktu z lekarzem. Wystarczy, że odnajdziesz placówkę, która umożliwia taki sposób wystawiania recept (nie musi być ona z Twojego miasta), w formularzu podasz swoje dane osobowe i nazwy leków, które potrzebujesz. Pamiętaj, aby zweryfikować placówkę przed wypełnieniem formularza, ponieważ za jego pośrednictwem wyślesz swoje dane osobowe. E-receptę możesz otrzymać bezpiecznie na stronie 

Oczywiście poza wyżej wymienionymi sposobami nadal możesz umówić się na tradycyjną wizytę w gabinecie lekarskim. Wówczas lekarz będzie mógł dokładnie sprawdzić stan Twojego zdrowia i wykonać czynności, które nie są możliwe podczas teleporady.

Jakie są zalety korzystania z recepty online?

Korzyści z używania ich jest wiele. Poza wyżej wymienionymi jedną z ważniejszych zalet ich wprowadzenia jest zlikwidowanie problemu nieczytelnych recept. Pismo lekarza bywa czasami nieczytelne. Obecnie farmaceuci otrzymują dokument sporządzony w wersji elektronicznej, który jest przede wszystkim czytelny. Jest to jedna z głównych zalet, ponieważ wyeliminuje potencjalne pomyłki farmaceutów, a w przypadku naprawdę nieczytelnych recept pacjenci nie będą musieli ponownie udawać się do lekarza z prośbą o korektę.

Dodatkowo recepty wystawionej online nie da się zgubić. Niestety, zdarzały się przypadki, że pacjenci chcąc zrealizować receptę nie mogli jej odnaleźć. Wynikało to z roztargnienia i rozmiarów tradycyjnej recepty, która po złożeniu była bardzo mała. System elektronicznych recept przetrzymuje wszystkie recepty pacjentów, dzięki czemu nie ma możliwość ich zgubienia. W systemie znajdują się recepty wystawione przez lekarza oraz te, które zostały już zrealizowane. Co umożliwia łatwy wgląd w historię leczenia pacjenta.

Co zrobić jeśli e-recepta straciła ważność?

E-recepta charakteryzuje się bardzo długim czasem realizacji, jest to kolejny czynnik, który wpływa na wygodę jej użytkowania. Termin ważności e-recepty to z reguły 30 dni. Natomiast istnieją pewne wyjątki od tej reguły. W przypadku, gdy pacjent choruje przewlekle może otrzymać e-receptę z terminem realizacji do 365 dni. Jeśli recepta została wydana na preparat immunologiczny należy zrealizować ją w ciągu 120 dni, z kolei te wydane na leki odurzające i psychotropowe tracą ważność po 30 dniach. Najkrótszy czas realizacji dotyczy recept wystawionych na antybiotyki, w tym przypadku mamy zaledwie 7 dni na ich realizację. Wynika to z konieczności szybkiego zażycia leku, aby przyniósł oczekiwane efekty.

Co zrobić gdy recepta straci ważność? Czy jest możliwe przedłużenie recepty online? Gdy dojdzie do takiej sytuacji skontaktuj się z lekarzem, który ją wystawił. Termin jej realizacji może zostać zmieniony tylko przez osobę, która ją wystawiła. Gdy lekarz dokona zmian otrzymasz nową receptę z nowym terminem realizacji. Dostęp do nowej e-recepty zostanie Ci przekazany w taki sam sposób, jak było to wykonane za pierwszym razem: w wiadomości SMS lub na pocztę internetową.