Co to jest rwa kulszowa? 

Co to jest rwa kulszowa

Odczuwasz nagły ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje do pośladka, uda, a nawet łydki, czy stopy, dodatkowo powoduje drętwienie i przykurcze mięśni oraz problemy z poruszaniem się kończyn – najprawdopodobniej są to objawy rwy kulszowej. Objawy te spowodowane są uciskiem nerwu kulszowego, dlatego często rwa nazywana jest także atakiem korzonków nerwowych. Rwę kulszową powodują najczęściej wcześniejsze zaniedbania, a dokładnie odkładający się stopniowo ból w kręgosłupie. Może to być także dyskopatia oznaczająca zaczynające się problemy z zwyrodnieniową chorobą stawów. Zdrowy kręgosłup jest sprężysty i odporny na wstrząsy, jednak w momencie kiedy dyski zaczynają się przesuwać poza oś kręgosłupa, wówczas istnieje możliwość wystąpienia ucisku korzonków nerwowych i tworzenia stanu zapalnego powodującego ból. Przesunięcie się dysku zwykle spowodowane jest jego degeneracją i deformacją. Rwa kulszowa może dopaść także kobiety ciężarne, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży, gdzie kręgosłup jest bardzo przeciążony oraz osoby otyłe, gdzie nadmiar masy tłuszczowej powoduje znaczny nadbagaż dla kręgosłupa. 

 

Jak leczyć rwę kulszową ? 

Droga leczenia zaczyna się od naszego ruchu, bowiem musimy udać się do lekarza, który zaczynając od wywiadu z nami ustali przyczynę bólu i proces leczenia. Lekarz zbada nasze odruchy w dolnej połowie ciała, nasze napięcie mięśni oraz czucie i napięcie korzeni nerwowych. Główna zasadą jaka stosowana jest w momencie występowania rwy kulszowej u pacjentów, to odciążenie kręgosłupa. Lekarz zaleca 2-3 dniowy odpoczynek w formie leżenia chorego w pozycji na plecach z podłożoną poduszką pod kolanami, ważne jest aby łóżko nie było zbyt miękkie, gdyż może to zaostrzyć nasz ból. Jeśli po 3-4 dniach nie poczujemy poprawy, powinniśmy zwrócić się ponownie do lekarza. Jeśli chory odczuwa wyjątkowo ostry ból, lekarz może zalecić środki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu, metamizolu, czy diklofenaku, a także stosować maści przeciwbólowe. Środki przeciwbólowe na pewno swym działaniem przyniosą ulgę w bólu. 

 

Warto zapobiegać, poprzez działania profilaktyczne

Rwa kulszowa to przede wszystkim bardzo uciążliwy ból, który potrafi nas bardzo ograniczyć w codziennym funkcjonowaniu, dlatego warto zadbać o swój kręgosłup. Najprostszy sposób to kontrolowanie swej postawy ciała i unikanie niekorzystnych obciążeń dla kręgosłupa, a w tym gwałtownych skłonów, noszenia ciężkich toreb na jednym ramieniu, czy nieprawidłowego podnoszenia ciężarów. Warto także wykonywać ćwiczenia usprawniające mięśnie przykręgosłupowe i mięśnie brzucha (skuteczne jest tutaj pływanie). Jeśli mamy problem z naszą wagą i zbyt dużo posiadamy tkanki tłuszczowej, dobrze jest zredukować masę ciała, by odciążyć kręgosłup. Odpoczynek także musi być bezpieczny, oznacza to, że materac, na jakim śpimy nie powinien być zbyt miękki, a taki, aby zapewnił odpowiednią pozycję w trakcie snu. Działania profilaktyczne na pewno skrócą możliwość zachorowania na rwę kulszową, a jeśli nawet dotknie nas, to jej przebieg może być słabszy.