Co powoduje zapalenie gardła?

Co powoduje zapalenie gardła?

Ból gardła to jeden z podstawowych objawów przeziębienia, najczęściej związany z ostrym stanem zapalnym błony śluzowej i tkanki limfatycznej gardła,  jednak nie tylko – może on być również symptomem wielu innych chorób jak chociażby anginy, ospy, szkarlatyny czy zapalenia dziąseł. Z tego powodu nie należy go lekceważyć i zawsze dążyć do prawidłowej diagnozy i zlikwidowania przyczyny bólu.

Dlaczego gardło jest tak podatne na stany zapalne?

Odpowiedź jest banalnie prosta – w tym miejscu krzyżują się drogi zarówno układu pokarmowego jak i oddechowego, a co za tym idzie jest ono narażone na kontakt z ogromną ilością drobnoustrojów z którymi nasze naturalne mechanizmy obronne nie zawsze są w stanie sobie poradzić. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, dlatego na zapalenie gardła narażone są zwłaszcza dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

W większości przypadków za stan zapalny gardła odpowiadają wirusy takie jak wirus grypy, paragrypy czy adenowirusy. W tej sytuacji wystarczy leczenie objawowe  czyli łagodzące ból i zaczerwienienie, ponieważ wirusowe zapalenie gardła ma zazwyczaj charakter samoograniczający się, czyli po kilku dniach ból i stan zapalny samoistnie ustępują. Doskonale sprawdzą się tu zatem dostępne bez recepty tabletki, aerozole czy pastylki do ssania.

Bakteryjne zapalenie gardła czyli Angina

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku bakteryjnego zapalenia gardła, np. anginy wywołanej paciorkowcami. Wtedy bólowi gardła często towarzyszy wysoka gorączka, obrzęk, charakterystyczny nalot na migdałkach oraz ogólne poczucie rozbicia i osłabienia. W tym przypadku niezbędne jest zastosowanie antybiotyków. Warto pamiętać o tym, aby kurację antybiotykową stosować nie tylko do ustąpienia objawów bólowych, lecz do końca zaleconego przez lekarza czasu.

Obserwując u siebie pierwsze objawy zapalenia gardła warto https://domowesposoby.eu/ pamiętać również o tym, że jest wiele chorób zakaźnych, którym mogą one towarzyszyć. Do tych chorób zaliczamy między innymi błonicę, mononukleozę zakaźną, opryszczkę czy nawet pierwotne zakażenie wirusem HIV, dlatego jeżeli wiemy że mieliśmy kontakt z osobami zarażonymi należy o tym niezwłocznie poinformować lekarza.

Inne rodzaje bólu gardła

Niewielki procent zapaleń gardła ma charakter niezakaźny, przewlekły i spowodowany jest długotrwałym i regularnym narażaniem go na czynniki drażniące, jak chociażby alergeny, palenie tytoniu,  alkohol czy ostre jedzenie. Bólowi gardła najczęściej towarzyszy wtedy nieprzyjemna suchość w gardle, zwłaszcza gdy przebywamy w pomieszczeniach o zbyt małej wilgotności powietrza. Taki przewlekły stan zapalny gardła może też mieć związek z chorobami nerek, cukrzycą, refluksem żołądkowo-przełykowym, astmą oskrzelową czy też niedoczynnością tarczycy. Wtedy niezbędna jest konsultacja z lekarzem i wprowadzenie prawidłowego leczenia, które pozwoli wyeliminować główną przyczynę choroby.

Bez względu na to co spowodowało stan zapalny gardła, już przy pierwszych objawach warto zastosować domowe sposoby łagodzenia bólu. Szczególnie polecane jest płukanie gardła roztworem soli kuchennej lub naparami z ziół (np. szałwia, rumianek, kora dębu, jeżyna). Należy też pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów – świetnie się tu sprawdza zarówno napary z wcześniej wspomnianych ziół jak również herbata z miodem  czy sokiem malinowym, które dodatkowo wspomagają naszą odporność.