Co może oznaczać ból brzucha po lewej stronie? 

Co może oznaczać ból brzucha po lewej stronie

 

Ból brzucha występujący po lewej stronie, wzbudza często zdenerwowanie, ponieważ po lewej stronie naszego ciała, w obrębie brzucha znajduje się trzustka, śledziona, czy u kobiety jajniki. Wszystko zależy w jakiej dokładnie partii odczuwamy ból, czy jest to bardziej górny odcinek, po środku czy na dole. Istotne jest też natężenie bólu. Ból z lewej strony brzucha może oznaczać poważną chorobę trzustki. Jest on wówczas stały, uporczywy, długotrwały i silny. Zmniejsza on swoje natężenie, gdy chory utrzymuje pozycję siedzącą, z pochyleniem się do przodu. Do tego występują objawy, takie jak: wymioty, nudności, które nie przynoszą ulgi. Stan ten wymaga hospitalizacji, ponieważ nieleczona trzustka jest poważnym zagrożeniem życia. W przypadku trzustki, wyróżniamy także ból w podżebrzu, pojawia się ona zwykle po jedzeniu, może to wskazywać na przewlekłe zapalenie trzustki, co powoduje nieodwracalne uszkodzenie tego narządu. Odczuwanie bólu pod żebrami, może sugerować nam problemy ze śledzioną, a dokładnie o tym, że jest ona powiększona, np. w wyniku marskości wątroby, lub jeśli ból jest nagły, i jest konsekwencją doznanego urazu, może alarmować o jej pęknięciu. Istnieje także ból pulsacyjny, odczuwany w tych okolicach brzucha i może świadczyć o występowaniu tętniaka aorty brzusznej. 

 

Diagnostyka w bólach brzucha występujących z lewej strony 

 

Ból brzucha jest często jednorazowy i wówczas nie wzbudza w nas powodów do obaw, jeśli jednak jest on długotrwały i uporczywy, to oznaka, że należy się temu przyjrzeć. Zwykle pierwszą osobą, która ocenia nasz stan, jest lekarz rodzinny , to on na podstawie badania i wywiadu decyduje o dalszym leczeniu. Często jesteśmy kierowani na oddział szpitalny, ponieważ leczenie domowe juz nie pomaga i może to wskazywać, że choroba posunęła się dalej. Lekarze specjaliści szukając przyczyny bólu brzucha zlecają badania laboratoryjne i obrazowe. Należą do nich badanie OB, badanie enzymów trzustkowych i wątrobowych oraz badanie moczu. Tutaj zwykle okazuje się, że mamy podwyższony odsetek białych krwinek, świadczący o stanie zapalnym, lub, np. krew w moczu mówiąca o kamicy nerkowej. Badania obrazowe do usg, rtg i tomograf. Rtg zlecane jest w przypadku podejrzeń niedrożności, usg kiedy chcemy ocenić, czy występuje zapalenie, tomograf pokaże, czy nie mamy do czynienia z nowotworem. Najczęstsze jednostki chorobowe, jakie są diagnozowane w przypadku bólów brzucha, występujących po lewej stronie to: zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego, wrzody żołądka, kolka nerkowa, niedrożność jelit i choroby trzustki, itd.

 

Leczenie w przypadku bólu brzucha odczuwanego po lewej stronie

 

Wszystko zależy od tego, jaki charakter ma ból. Jeśli zaatakował on nagle i jest nie do wytrzymania, należy ułożyć chorego w wygodne miejsce i zadzwonić po lekarza. Jeśli jednak mówimy o leczeniu bólu, który występuje już dłuższy czas można tu mówić o stosowaniu leków rozkurczowych, przeciwbólowych, przeciwbiegunkowych czy antybiotykach. W niektórych sytuacjach niezbędna jest operacja i leczenie szpitalne. Wszystko zależy od tego, czego przyczyną jest ból. Bez konsultacji absolutnie nie wolno przyjmować środków przeczyszczających, przykładać gorących okładów w miejsca bolące, czy uciskać mocno brzucha. Należy jak najszybciej skorzystać z opieki medycznej.