Ból pleców – jak go skutecznie pokonać.

Ból pleców – od czego się bierze?

Siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa dieta, czy praca wymagająca od nas noszenia ciężkich przedmiotów, to tylko niektóre z przyczyn powodujących ból pleców. Nie są to jednak jedyne przyczyny, które mogą powodować taki stan. Ból pleców może też być oznaką poważniejszych chorób kręgosłupa, np. dyskopatii. Jakie są inne przyczyny bólu pleców? Co sprawia, że możemy mieć problemy zdrowotne z nim związane? A co najważniejsze: jak leczyć i zapobiegać bólom pleców? Na te i wiele innych pytań związanych z tym zagadnieniem, znajdziecie państwo odpowiedź w naszym poniższym artykule. 

Przyczyny powstawania bólu pleców

Poza wspomnianymi przyczynami bólu pleców, nie możemy też pominąć innych, które także mogą ból powodować. Warto wspomnieć tutaj – w przypadku kobiet – miesiączki. Bardzo często ból pleców może być spowodowany niewłaściwym sposobem podnoszenia ciężkich przedmiotów. Zła pozycja wyjściowa, niepoprawny chwyt ciężkiego ładunku czy zbyt częste jego podnoszenie – to także przyczyny bólu pleców. Nie możemy też jednak zapominać o tym, że bóle pleców mogą wynikać także ze źle dobranego materaca do spania, czy też niewygodnej poduszki. Nierzadko też ból pleców może powodować niewłaściwa pozycja siedząca.

 
Nie można też zapominać o tym, że ból pleców może być spowodowany wadami postawy – np. skoliozą. Bardzo często też nadwaga może taki ból powodować, co wiąże się z tym, że nasz organizm dźwiga zbyt dużą masę ciała. Bardzo często jest też tak, że na bóle pleców skarżą się kobiety w ciąży. To efekt dwóch czynników. Pierwszym z nich jest nieco wygięta postura, zaś drugi związany jest z ciężarem, jaki nasze ciało musi nosić. 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Kiedy wiemy, co może powodować taką czy inną dolegliwość, kolejną rzeczą, której musimy się dowiedzieć jest to, jak nie dopuścić do tego, aby problem się pojawił. W przypadku, jeśli chodzi o ból pleców, podstawą jest zapewnienie naszemu organizmowi odpowiedniej dawki ruchu. Wszelka aktywność fizyczna – a w szczególności pływanie – pomaga odpocząć naszym plecom, dając im tym samym szansę na regenerację. Warto też – szczególnie jeśli nasza praca to praca biurowa – znaleźć w ciągu dnia choć 15 minut na to, aby nasze plecy odpoczęły. Najlepiej jest położyć się na twardym podłożu i po prostu dać im się rozluźnić. Innym sposobem, są masaże. W tym przypadku jednak musimy zwrócić uwagę na to, aby masaż był wykonany w sposób prawidłowy. Niewłaściwe uciskanie czy też masowanie mięśni pleców, może doprowadzić do sytuacji, w której wyrządzimy sobie więcej szkody niż pożytku. Dlatego też, jeśli chodzi o masaże, najlepiej jest zlecać ich wykonanie profesjonalistom. Nie możemy też pominąć wdrożenia właściwej diety, jeśli chodzi o zapobieganie powstawaniu bólu pleców. Warto też przyjrzeć się temu, czy nasze łóżko nie szkodzi naszym plecom – dobierzmy odpowiednio materac i poduszki.

A co jeśli zignorujemy ból pleców?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego pod żadnym pozorem nie możemy ignorować bólu pleców. Przyczyn jest bardzo dużo, zaś zdecydowanie tą najważniejszą są poważne konsekwencje zdrowotne, które mogą nas dotknąć. Przede wszystkim, jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie, możemy doprowadzić do rozwoju dyskopatii. Ból pleców także może ją powodować. Brak podjęcia jakichkolwiek działań, które miałyby na celu poprawę naszego stanu zdrowia, może sprawić, że konieczne będzie leczenie operacyjne. Nieprawidłowa postawa, może z kolei doprowadzić, że na stałe pojawi się nam garb. Jak zatem nietrudno zauważyć, jeśli nie zareagujemy odpowiednio wcześnie i też nie podejmiemy odpowiednich metod na pozybycie się bólu kręgosłupa, konsekwencje możemy odczuwać nawet przez całe życie. Wystarczy pamiętać o właściwej diecie, zadbać o aktywność fizyczną czy poświęcić kilkanaście minut dziennie na to, aby dać odpocząć naszym plecom. To całkiem proste czynności, a mogą nas one uchronić przed poważnymi skutkami ubocznymi i dzięki nim, jesteśmy w stanie też uniknąć chociażby leczenia farmakologicznego bólu kręgosłupa czy też – operacji na nim.