Ból brzucha przyczyny

Ból brzucha

Kogo z nas choć raz nie bolał brzuch? To jedna z najczęściej pojawiających się dolegliwości, która może świadczyć zarówno o bardzo błahych schorzeniach, jak również o chorobach zagrażających naszemu życiu. Często pojawia się również w sytuacjach stresowych. Jeżeli ból jest długotrwały i silny, utrudnia lub wręcz uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności to znak, że natychmiast należy się udać do lekarza. Na podstawie odpowiednich badań pomoże on ustalić przyczynę bólu i zastosuje skuteczną terapię. Ból brzucha może dotyczyć nie tylko narządów układu pokarmowego zlokalizowanych w jamie brzusznej, ale również narządów układu moczowego i u kobiet układu płciowego, a nawet być spowodowany przez schorzenia płuc czy serca.

Przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha, jako objaw wyjątkowo nieswoisty ma wiele przyczyn. Zaliczyć do nich możemy niestrawność, zatrucia pokarmowe, infekcje wirusowe lub bakteryjne (potocznie określane mianem grypy żołądkowej), choroby narządów układu pokarmowego – trzustki, żołądka, wątroby czy śledziony, przepuklinę lub refluks, schorzenia układu płciowego i moczowego, problemy z oddawaniem stolca (biegunki, zaparcia, wzdęcia i gazy), kolkę żółciową oraz stres. Jeżeli ból brzucha jest wyjątkowo silny, wręcz budzi nas w nocy, a dodatkowo brzuch jest twardy i wzdęty, pojawiają się wymioty oraz gorączka to znak, że mamy do czynienia z tzw. ostrym brzuchem, który może zagrażać naszemu życiu. W tej sytuacji w trybie natychmiastowym należy udać się do lekarza po pomoc i wykonać usg jamy brzusznej. Przy stawianiu diagnozy bardzo pomocna jest informacja o dokładnej lokalizacji bólu brzucha, a także o jego nasileniu i czasie trwania, gdyż w dużej mierze zależą one od samej przyczyny powstania bólu brzucha.

Ból w nadbrzuszu

Ból brzucha zlokalizowany powyżej pępka występuje w przebiegu wielu schorzeń, m.in. trzustki, wątroby, żołądka czy przewodów żółciowych. Do najbardziej dotkliwych z nich należy m.in. ostre zapalenie trzustki, objawiające się dodatkowo wymiotami, silnymi wzdęciami po posiłku, stanami podgorączkowymi oraz cuchnącymi biegunkami. Wymaga ono leczenia szpitalnego i może prowadzić do poważnych powikłań. Ból w nadbrzuszu może pojawić się również w kolce żółciowej, zapaleniu pęcherzyka żółciowego, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, perforacji wrzodów trawiennych, a także zatruciu pokarmowym. Jeżeli z kolei ból promieniuje do tzw. dołka sercowego i towarzyszą mu problemy z oddychaniem to znak, że mógł mieć miejsce zawał serca, który wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Dodatkowo może on być objawem zapalenia mięśnia sercowego, zatoru tętnicy płucnej oraz zapalenia płuc lub opłucnej.

Ból po lewej stronie brzucha

Bardzo istotny jest charakter bólu zlokalizowanego po lewej stronie jamy brzusznej. Może być silny i kłujący lub nieco łagodniejszy i przewlekły. Jeśli pojawiają się dodatkowe objawy takie jak gorączka, biegunka czy dreszcze to niezbędna jest wizyta u lekarza. Ból brzucha po lewej stronie może świadczyć bowiem o zapaleniu trzustki, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, powiększeniu śledziony, przepuklinie pachwinowej, zapaleniu błony śluzowej żołądka lub zakażeniu bakterią Helicobacter pylori. Dodatkowo u kobiet może świadczyć o zapaleniu przydatków, które nieleczone może powodować poważne komplikacje.

Ból brzucha z prawej strony

Gdy boli nas prawa strona brzucha najczęściej kojarzy nam się to z bólem wątroby, która jednak nie posiada unerwienia, a więc sama w sobie boleć nie może. Jeżeli występuje on głównie po obfitym posiłku, to może być natomiast powodowany przez powiększającą się wątrobę, która zaczyna uciskać otaczające tkanki powodując ból i dyskomfort. W większości przypadków jednak ostry ból brzucha z prawej strony, a zwłaszcza w prawym podżebrzu, świadczy o zapaleniu pęcherzyka żółciowego, najczęściej spowodowanego kamicą. Jeżeli jednak ból ma charakter przewlekły, warto to sprawdzić, gdyż może być objawem poważnych schorzeń, takich jak zapalenie otrzewnej, tętniak aorty czy nowotwór trzustki.

Ból wokół pępka i w podbrzuszu

Ból zlokalizowany na wysokości pępka, jeżeli jest ostry i pojawił się nagle, może świadczyć o zapaleniu wyrostka robaczkowego, zapaleniu pęcherza moczowego, odmiedniczkowym zapaleniu nerek lub ostrym niedokrwieniu jelit. Wymagają one konsultacji lekarskiej, a także niejednokrotnie interwencji chirurgicznej, dlatego nie należy ich lekceważyć. Z kolei ból zlokalizowany poniżej pępka, czyli w tzw. podbrzuszu często spowodowany jest dolegliwościami ze strony kobiecego układu rozrodczego, takimi jak owulacja, menstruacja, infekcje pochwy, torbiele, a w najgorszym przypadku także nowotwory jajnika i macicy. Jeżeli dodatkowo promieniuje do pleców i towarzyszy mu stan podgorączkowy lub gorączka oraz ból w trakcie oddawania moczu to znak, że może być spowodowany infekcją układu moczowego, która również wymaga konsultacji lekarskiej.

Ból brzucha w ciąży

Ciąża to wyjątkowy stan, nic więc dziwnego że jakiekolwiek dolegliwości bólowe powodują u ciężarnej niepokój. Jednak okazuje się, że ból brzucha w ciąży nie jest niczym niezwykłym, choć na każdym etapie może być inaczej odczuwany i świadczyć o innym procesie. Zazwyczaj ból brzucha spowodowany jest rozciąganiem się macicy, a z czasem coraz intensywniejszymi ruchami rozwijającego się wewnątrz dziecka. Jeżeli odczuwany jest jako twardnienie brzucha lub fala przechodząca z góry do dołu – mogą to być tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które po 36 tygodniu ciąży przekształcają się w tzw. skurcze przepowiadające poród. Jeżeli jednak ból jest nagły i silny, nie przechodzi po zmianie pozycji lub towarzyszy mu krwawienie z dróg rodnych, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym ciążę lub lekarzem pierwszego kontaktu, gdyż może świadczyć o poronieniu, a w późniejszych tygodniach o odklejaniu się łożyska lub przedwczesnym porodzie.