Biegunka: co jeść i pić, a czego unikać?

Biegunka objawia się zwiększoną częstotliwością wypróżnień i wodnistym, płynnym lub półpłynnym stolcem. Wspomniana dolegliwość ma często podłoże wirusowe, bakteryjne lub alergiczne. Aby ją zatrzymać, wypróbuj sprawdzony lek lub domowe środki zaradcze. Sprawdź, co może pomóc w walce z biegunką!

Dieta przy biegunce: co jeść, a czego lepiej unikać?

Jeśli dokucza Ci biegunka, daj odpocząć jelitom. Przez kilka dni możesz stosować dietę lekkostrawną, bazującą na ryżu, musu jabłkowym, tostach i bananach. Proponowane produkty nie podrażniają układu pokarmowego, w związku z tym nie nasilają objawów. Dodatkowo jabłka i banany zawierają pektynę, czyli rodzaj rozpuszczalnego błonnika, wchłaniającego nadmiar płynu w jelitach i zwalniającego „przepływ” jelitowy. Unikaj jednak soku jabłkowego, który może zaostrzyć objawy.

W tym czasie zrezygnuj z tłustych i ostrych potraw. Trzymaj się również z dala od fasoli, kapusty, grochu i brukselki, które mogą powodować bolesne wzdęcia i skurcze żołądka. Soki owocowe zamień na wodę, napoje izotoniczne, napary ziołowe i mocną czarną herbatę z cukrem.

Ostra biegunka i wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu. Aby tego uniknąć, sięgnij po Dicoflor elektrolity do picia. Doskonale łączy żywe kultury bakterii z glukozą i solami mineralnymi. Nie tylko nawadnia organizm, lecz także uzupełnia mikroflorę jelit.

Dlaczego warto pić herbatę jeżynową?

Wiele osób poleca jeżyny na rozwolnienie. Wspomniane owoce są bogate w garbniki, dzięki którym skutecznie łagodzą zatrucie pokarmowe i biegunkę. Ponadto słyną z właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwutleniających. Warto więc przygotować napar z 1-2 łyżek suszonych liści jeżyny.

Zagotuj wodę w garnku lub czajniku. Następnie wsyp suszone liście do zaparzacza lub torebki do herbaty i włóż do kubka. Zalej je gorącą wodą i przykryj spodkiem. Odstaw na 5 minut, a później wyjmij torebkę do zaparzacz. Nie przekraczaj zalecanego czasu, ponieważ napar jest dość mocny.

Domowe sposoby na biegunkę

Imbir słynie z właściwości przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Dzięki temu nie tylko zatrzyma wodniste stolce, lecz także złagodzi ból brzucha. Wystarczy, że weźmiesz kawałek imbiru i zmiażdżysz go tłuczkiem. Teraz wyciśnij, aby otrzymać sok. Wlej go na łyżeczkę i dodaj szczyptę soli. Taką mieszankę możesz pić 1-2 razy dziennie.

Ulgę powinna również przynieść kolendra i woda cytrynowa. Weź 4-5 listków kolendry i dobrze je zmiel. Tak przygotowaną pastę wsyp do szklanki wody. Dodaj 1-2 łyżeczki soku z cytryny i wymieszaj.

Kiedy warto wybrać się do lekarza?

Uporczywa biegunka może mieć wiele przyczyn, w tym zespół jelita drażliwego, stres, zmiana diety, czy niektóre leki. Czasami jest oznaką choroby zapalnej jelit, nowotworu jelita grubego, przewlekłej infekcji lub zespołu złego wchłaniania. Jeśli dotychczasowe metody zawiodły i nadal męczy Cię rozwolnienie, koniecznie umów się do lekarza.

Przewlekła biegunka może przyczynić się do utraty niezbędnych składników odżywczych i wody, a w konsekwencji doprowadzić do wycieńczenia organizmu. Zwykle rewolucja jelitowa ustępuje po 2-3 dniach i możesz ją wyleczyć lekami bez recepty lub domowymi środkami. Jeżeli objawy nie ustępują lub się nasilają, wybierz się do specjalisty.