Badanie tarczycy w ciąży 

Badanie tarczycy w ciąży 

 

Ciąża w bardzo dużym stopniu wpływa na tarczycę, bowiem rośnie zużycie jodu, który tracimy, wydalając w moczu. Produkowane jest ponadto więcej hormonów tarczycy, a ona sama się powiększa, tam gdzie jest zbyt mało jodu. Powiększenie tarczycy w okresie ciąży wzrasta aż do 40 %. Badanie tarczycy w ciąży powinno być wykonywane między 4 a 8 tygodniem ciąży. Początkowo wykonuje się jedynie wynik TSH, jesli zaś wynik okaże się nieprawidłowy, wówczas lekarz zleca dodatkowe badania, na oznaczenie poziomu wolnych hormonów lub przeciwciał przeciwtarczycowych. Istnieje także sytuacja, w której TSH jest zbyt niskie, dzieje się tak zwłaszcza jeśli ciężarna kobieta przyjmuje sterydy bądź heparynę lub leki przeciwzakrzepowe. Wskutek nieprawidłowych wyników ciężarne zwykle kierowane są na wykonanie usg tarczycy Warszawa. Jest to obrazowe badanie, całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka w okresie ciąży. 

 

Jaki wpływ ma na ciążę niedoczynność tarczycy potwierdzona na usg tarczycy Warszawa?

 

Niedoczynność tarczycy, której nie będziemy leczyć, może powodować niedokrwistość, stan przedrzucawkowy, odklejenie łożyska, a nawet krwotok w okresie poporodowym. Zwykle matki, które lekceważą albo nie skontrolują tarczycy i okaże się, że mają niedoczynność, ich dzieci rodzą się z niedowagą, zaburzeniami oddychania, a nawet ze zmniejszonym ilorazem inteligencji. Zmiany, które zajdą w wyniku nieleczonej niedoczynności tarczycy u matki, odbiją się na dziecku nieodwracalnie, już w brzuchu. Dlatego tak ważnym jest aby kontrolować poziom TSH i w razie potrzeby wykonywać usg ale także wzbogacić swoją dietę o suplementację jodem. Dzięki temu, że w Polsce zaczęto jodować sól, a kobiety ciężarne w ciąży przyjmą witaminy z dodatkiem jodu, krytycznych sytuacji chorobowych jest coraz mniej. 

 

Jaki wpływ ma na ciążę nadczynność tarczycy, potwierdzona na usg tarczycy Warszawa?

 

Nadczynność tarczycy charakteruzyje nadmierna aktywność gruczoły tarczycy. Gruczoł ten wytwarza sporo tyroksyny, a nadmiar hormonów ma wpływ na przyspieszenie wielu funkcji organizmu. Objawy jakie występują w skutek nadczynności to: ubytek masy ciała, drażliwość, wzmożony niepokój, bezsenność, nadmierne wydzielanie potu, kołatanie serca, zwiększona ciepłota organizmu, duszności i wiele innych. Ważnym jest aby w wyniku odczuwania właśnie takich objawów oznaczyć TSH i ewentualnie wykonać usg tarczycy Warszawa, ponieważ objawy te są bardzo często mylone ze standardowymi cechami ciąży. Większość kobiet ciężarnych odczuwa drażliwość, duszności, kołatanie serca i nadmierne wydzielanie potu. W związku z tym, nie należy lekceważyć żadnych badań jakie standardowo wykonuje się w ciąży. Dodatkowo nieleczona nadczynność tarczycy, może doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. Jeśli zostaną włączone leki przeciwtarczycowe w ciąży, wówczas kobieta powinna jest brać jeszcze po porodzie, a jeśli występują nadal objawy nadczynności, to po 6 tygodniach oznaczyć ponownie TSH, jeśli bowiem objawy nie sa odczuwalne, to wynik TSH należy kontrolować przez rok od porodu.