Badanie słuchu – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

 

Zdrowie jest najcenniejszym elementem naszego życia, dlatego powinniśmy bezwzględnie o nie dbać. Regularne wykonywane badania i szybkie reakcje na jakiekolwiek zmiany w naszym organizmie, to podstawa do przeciwdziałania jego utracie. Dotyczy to całego naszego ciała, w tym również słuchu. Jest to jeden z najważniejszych zmysłów, który wymaga od nas należytej dbałości, a niestety często jest pomijany przy planowaniu naszych regularnych wizyt u specjalistów. Codzienne życie wśród wielu dźwięków sprawia, że trudno jest nam wyobrazić sobie utratę możliwości ich odbierania. Jednak z drugiej strony rozwijający się świat dostarcza nam ich coraz więcej, stąd nasz słuch jest coraz bardziej narażony. Proces utraty słuchu jest niezwykle trudny do zidentyfikowania na własną rękę, ponieważ postępuje powoli, a dodatkowo intuicyjnie dopasowuje się do nowych warunków. Najczęściej to osoby trzecie, bliscy czy znajomi, są  w stanie zauważyć różnicę w komunikacji z nami i zwrócić naszą uwagę na potencjalnie pojawiający się problem. Chociaż symptomy u każdego mogą się od siebie różnić, jest to sygnał, że należy udać się do protetyka słuchu. Jest to o tyle ważne, że im dłużej zwlekamy z umówieniem się na wizytę, tym bardziej nasz słuch na tym cierpi.

Wymówki zostaw daleko w tyle

Badanie słuchu, choć w powszechnej świadomości często pomijane, powinniśmy wykonywać regularnie. W związku z tym, że ubytek słuchu trudno jest zaobserwować na własną rękę, należy systematycznie kontrolować jego poziom. Życie w nieświadomości jakiegokolwiek schorzenia nigdy nie wychodzi nam na dobre. Szczególnie po długookresowym niewykonywaniu badania, często towarzyszy nam wizja, że diagnoza będzie zła, a to dodatkowo jeszcze bardziej nas stresuje i zniechęca do jego wykonania. Jednak kierując się zasadą „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, regularne wizyty z pewnością uchronią nas od takich obaw. Jeśli jednak, sami czujemy, że nasz słuch się pogarsza, bez szukania żadnych wymówek powinniśmy jak najszybciej umówić się do protetyka słuchu. To jedyne co w tej sytuacji może poprawić jakość naszego życia, a im szybciej to zrobimy tym mniej negatywnych skutków doświadczymy. Aparaty słuchowe, wraz z postępem techniki, są teraz niezwykle dyskretnymi i komfortowymi urządzeniami, które na pewno nie przysporzą Ci problemów, a raczej ułatwią codzienne funkcjonowanie.

Umówienie wizyty

Każde badanie, które chcemy wykonać, wymaga od nas wcześniejszego umówienia się na wizytę. Analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku chęci wykonania badania słuchu. Do jakiego specjalisty się zapisać? Optymalnym wyborem są wykwalifikowani protetycy, którzy pracują w salonach akustyki słuchu. Zajmują się oni między innymi dobieraniem protez słuchu czy wykonywaniem pomiarów audiometrycznych. Na wizytę możesz umówić się w konkretnym punkcie, przez telefon bądź wypełniając formularz na stronie internetowej, który jest dostępny w przypadku niemal większości takich salonów. Zdiagnozowanie stopnia Twojego niedosłuchu to pierwszy krok, który pozwoli Ci poprawić komfort życia przez dopasowanie odpowiedniego aparatu słuchowego. Warszawa, a także inne duże i średnie miasta mają wiele salonów branżowych, które bez problemu znajdziesz niedaleko swojego domu.

W trakcie wizyty

Jeżeli jeszcze nigdy nie miałeś okazji uczestniczyć w badaniu słuchu, możesz dowiedzieć się jeszcze przed wizytą jak wygląda jego przebieg, tak aby swój stres ograniczyć do minimum. Każda pierwsza wizyta u specjalisty, który nie zna przebiegu Twoich chorób, rozpoczyna się od przeprowadzenia krótkiego wywiadu. Protetyk zapyta Cię o powód wizyty, ale również o twój stan zdrowia. Wszelkie, nawet najmniej istotne z Twojego punktu widzenia informacje, są ważne. Nie powinieneś więc niczego zatajać, tak aby ostateczna diagnoza była jak najbardziej wiarygodna. To co ważne, z punktu widzenia takiej wizyty, to opisanie swojego trybu życia, pokaże to między innymi czy często pracujesz bądź przebywasz w hałasie. Następnie przychodzi czas na właściwe badanie, które rozpoczyna się od badania otoskopem, w celu sprawdzenia drożności przewodów słuchowych. Jeżeli wszystko jest w porządku i nie istnieją żadne przeciwwskazania, protetyk wykona audiometrię tonalną. Po zakończeniu badania uzyskasz wyniki, które zostaną Ci objaśnione przez specjalistę i wspólnie podejmiecie decyzję o dalszych krokach.