Alternatywna forma – USG Doppler

USG Doppler jest jednym z podstawowych elementów diagnostyki chorób układu krążenia. Dzięki nowoczesnej technologii i zaawansowanej aparaturze pozwala ocenić przepływ krwi w żyłach i tętnicach. W tym celu wykorzystuje zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych, odbijających się od poruszających się krwinek. Na podstawie analizy fal ultradźwiękowych można określić prędkość przepływu krwi i jej kierunek.

Krew stanowi podstawowy element każdej komórki. Zaopatruje je w składniki odżywcze i tlen. Jej płynny przepływ jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Za transport krwi odpowiadają przede wszystkim naczynia krwionośne i serce, które oplatają całe nasze ciało. Żyły doprowadzają krew do życiodajnej pompy, a rozmieszczone między nimi siateczki drobnych naczyń włosowatych pozwalają przenosić krew do wszystkich tkanek.

Precyzyjna diagnostyka

Badanie dopperowskie umożliwia zobrazowanie wszystkich miejsc, gdzie krew płynie wolniej, a gdzie szybciej. Przystawka zamontowana do aparatu USG pozwala zmierzyć przepływ krwi przez naczynia, co pozwala zobrazować przekrój i wydolność badanych żył i tętnic. Dzięki nowoczesnej technologii z powodzeniem można wykryć zwężenie tętnic (zakrzepica lub miażdżyca) czy innych schorzeń naczyń krwionośnych w obrębie brzucha, rąk, nóg, czy szyi.

Przebieg badania

USG doppler nie wymaga specjalnego przygotowania. Jedynie w przypadku tętnic nerkowych i badania wątroby należy przyjść na czczo. Badanie nie posiada ograniczeń wiekowych i może być powtarzane wielokrotnie. Jest w pełni bezbolesne i nieinwazyjne. Nie wymaga zastosowania żadnego znieczulenia. W pierwszej kolejności lekarz wskaże nam kozetkę do zajęcia miejsca, następnie nałoży specjalny żel na skórę, po czym przyłoży do niego głowicę. Tym samym rozpocznie się badanie, które opiera się na przenikaniu fal ultradźwiękowych. Na ekranie monitora lekarz obserwuje obraz. W odróżnieniu od klasycznego badania USG, wersji dopplerowskiej towarzyszy dodatkowy efekt dźwiękowy – przetworzony komputerowo szum krwi przepływającej przez naczynia. To kolejna wskazówka dla lekarza w kontekście ewentualnych nieprawidłowości wewnątrz organizmu. Po przeprowadzeniu badania wynik wraz z opisem otrzymujemy do ręki. Może być na nim obecny barwny rysunek, bądź wykres. źródło strony https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/usg-doppler/