Dlaczego noworodek wymiotuje?

Wymioty u niemowląt pojawiają się stosunkowo często, jednak wbrew powszechnej opinii, nie muszą oznaczać poważnych problemów ze zdrowiem. Sprawdź, dlaczego noworodek wymiotuje!

 

  1. Jak rozpoznać wymioty u niemowląt?
  2. Dlaczego dziecko wymiotuje po jedzeniu?
  3. Wymioty u niemowląt – kiedy pójść do lekarza?

 

Układ pokarmowy niemowlęcia kształtuje się jeszcze na długo po narodzinach, dlatego w pierwszych miesiącach życia dziecko często ulewa lub wymiotuje. Dla rodziców kluczowa jest umiejętność odróżnienia wymiotów od ulewania oraz świadomość, że wymioty nie zawsze są niepokojącym objawem.

 

Jak rozpoznać wymioty u niemowląt?

 

Wymioty u niemowląt są zwykle obfite, a ich zapach jest nieprzyjemny i kwaśny. Najłatwiej rozpoznać je po ilości zwracanej treści żołądka – w przypadku ulewania, z ust niemowlęcia wydobywa się niewielka strużka pokarmu, natomiast w przypadku wymiotów pokarmu jest znacznie więcej.

 

Dlaczego dziecko wymiotuje po jedzeniu?

 

Wymioty po jedzeniu u małych dzieci są spowodowane głównie niedojrzałością układu pokarmowego lub przejedzeniem. Jeżeli dziecko za dużo zje, wymioty stanowią pewnego rodzaju reakcję obronną organizmu. Najczęściej jednak niemowlę wymiotuje, ponieważ zjadło produkt niedostosowany do swoich możliwości. Błędy żywieniowe zdarzają się wszystkim rodzicom – jeśli na ich skutek niemowlę zwraca pokarm, warto przyjrzeć się ilości i jakości podawanego jedzenia; być może wystarczy jedynie zmniejszenie porcji lub wyeliminowanie drażniącego składnika pokarmowego. Pomóc może również konsultacja z lekarzem w kwestii zmiany harmonogramu żywienia.

 

Zastanawiając się dlaczego dziecko wymiotuje po jedzeniu, warto wziąć również pod uwagę możliwość wystąpienia alergii lub nietolerancji pokarmowych. W tym wypadku, oprócz wymiotów, występują zwykle również inne objawy, jak choćby zmiany skórne lub biegunka.

 

Wymioty u niemowląt – kiedy pójść do lekarza?

 

Utrzymujące się wymioty u dziecka mogą być oznaką infekcji, która wymaga wizyty u lekarza. Niemowlę reaguje wymiotami również na obecność pasożytów, problemy z układem nerwowym, hormonalnym i wieloma innymi układami w organizmie. Często okazuje się, że wymioty nie są związane z układem pokarmowym, ale sygnalizują inny problem, np. infekcję dróg moczowych, która często pojawia się u dziewczynek w pierwszych miesiącach życia. Wymioty są objawem niespecyficznym, towarzyszącym wielu schorzeniom, dlatego za każdym razem, kiedy rodzic nie jest pewien dlaczego noworodek wymiotuje, warto udać się na wizytę do lekarza i sprawdzić jaka może być tego przyczyna.