Zmora biegaczy, czyli rozcięgno podeszwowe

Rozcięgno podeszwowe jest strukturą, która odpowiada za przenoszenie siły generowanej przez mięsień trójgłowy łyki na stopę, znajdującą się blisko podłoża. Do typowych objawów problemów związanych z rozcięgnem podeszwowym zaliczyć możemy bolesne pierwsze kroki, w momencie wstania z łóżka. Zdarza się również, że dolegliwości mogą stopniowo się zmniejszać, ustępując po 10-15 minutach biegu. W zależności od zaawansowania uszkodzenia, ból wraca w trakcie lub po biegu i potrafi utrzymywać się nawet kilka godzin. Niestety w zaawansowanym stadium ból może pojawiać się nawet podczas chodzenia, zwłaszcza po gwałtownym rozpoczęciu poruszania.

Ból objawia się najczęściej kłuciem w przyśrodkowej części podeszwy, który nasilać się może każdorazowo przy zgięciu grzbietowym palca. Na podstawie wywiadu, rentgenu i USG rozcięgna podeszwowego wyklucza się takie tożsame dolegliwości, jak złamania zmęczeniowe kości piętowej i stłuczenia pięty, na skutek uszkodzenia poduszki tłuszczowej pod pięta i upośledzenia amortyzacji stopy. W zależności od typu budowy stopy, pewne osoby mogą być predysponowane do problemów z rozcięgnem podeszwowym. Do najczęstszych czynników ryzyka zaliczymy nadmierną pronacje stopy, zbyt małą elastyczność ścięgna Achillesa i stopę wydrążoną.

Leczenie rozcięgna podeszwowego jest najczęściej frustrujące i długotrwałe. Rodzaj leczenia uzależniony jest ściśle od stopnia uszkodzenia. Dokładny program leczenia i rehabilitacji aranżuje się po wykonaniu USG ścięgna Achillesa. Podstawą leczenia w pierwszym etapie jest odciążenie kończyny i stopniowe zaniechanie aktywności fizycznej, wyłączając ćwiczenia zawarte w programie rehabilitacyjnym. Kluczowym aspektem rehabilitacji jest eliminacji błędnych wzorców ruchów i skorygowanie biomechaniki ruchu przy pomocy doświadczonego fizjoterapeuty.

Dodatkowym elementem rehabilitacji mogą być zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak laser, pole magnetyczne, ultradźwięki, czy prądy TENS. Przyspieszą one proces regeneracji i zniwelują odczucia bólowe. Ponadto warto zastosować wkładki ortopedyczne (np. FormThotics), które skutecznie skorygują wady postawy, oraz rozważyć podawanie „czynników wzrostu”, przyspieszających regeneracje. Należy pamiętać o tym, że w przypadku problemów z rozcięgnem podeszwowym, leczenie wymaga czasu i starannego podejścia, które da wymierne rezultaty w kontekście późniejszej aktywności fizycznej.