Zmora biegaczy, czyli rozcięgno podeszwowe

Rozcięgno podeszwowe

Rozcięgno podeszwowe jest strukturą, która odpowiada za przenoszenie siły generowanej przez mięsień trójgłowy łyki na stopę, znajdującą się blisko podłoża. Do typowych objawów problemów związanych z rozcięgnem podeszwowym zaliczyć możemy bolesne pierwsze kroki, w momencie wstania z łóżka. Zdarza się również, że dolegliwości mogą stopniowo się zmniejszać, ustępując po 10-15 minutach biegu. W zależności od zaawansowania uszkodzenia, ból wraca w trakcie lub po biegu i potrafi utrzymywać się nawet kilka godzin. Niestety w zaawansowanym stadium ból może pojawiać się nawet podczas chodzenia, zwłaszcza po gwałtownym rozpoczęciu poruszania.

Ból objawia się najczęściej kłuciem w przyśrodkowej części podeszwy, który nasilać się może każdorazowo przy zgięciu grzbietowym palca. Na podstawie wywiadu, rentgenu i USG rozcięgna podeszwowego wyklucza się takie tożsame dolegliwości, jak złamania zmęczeniowe kości piętowej i stłuczenia pięty, na skutek uszkodzenia poduszki tłuszczowej pod pięta i upośledzenia amortyzacji stopy. W zależności od typu budowy stopy, pewne osoby mogą być predysponowane do problemów z rozcięgnem podeszwowym. Do najczęstszych czynników ryzyka zaliczymy nadmierną pronacje stopy, zbyt małą elastyczność ścięgna Achillesa i stopę wydrążoną.

Leczenie rozcięgna podeszwowego

Leczenie rozcięgna podeszwowego jest najczęściej frustrujące i długotrwałe. Rodzaj leczenia uzależniony jest ściśle od stopnia uszkodzenia. Dokładny program leczenia i rehabilitacji aranżuje się po wykonaniu USG ścięgna Achillesa. Podstawą leczenia w pierwszym etapie jest odciążenie kończyny i stopniowe zaniechanie aktywności fizycznej, wyłączając ćwiczenia zawarte w programie rehabilitacyjnym. Kluczowym aspektem rehabilitacji jest eliminacji błędnych wzorców ruchów i skorygowanie biomechaniki ruchu przy pomocy doświadczonego fizjoterapeuty.

Dodatkowym elementem rehabilitacji mogą być zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak laser, pole magnetyczne, ultradźwięki, czy prądy TENS. Przyspieszą one proces regeneracji i zniwelują odczucia bólowe. Ponadto warto zastosować wkładki ortopedyczne (np. FormThotics), które skutecznie skorygują wady postawy, oraz rozważyć podawanie „czynników wzrostu”, przyspieszających regeneracje. Należy pamiętać o tym, że w przypadku problemów z rozcięgnem podeszwowym, leczenie wymaga czasu i starannego podejścia, które da wymierne rezultaty w kontekście późniejszej aktywności fizycznej.