Zapalenie gruczołu krokowego – geneza

Zapalenie prostaty należy do najczęstszych problemów męskiego układu moczowo-płciowego. Może być to zarówno przewlekłe zapalenie prostaty, jak i ostre stadium. Przypadłość ta związana jest najczęściej z zespołem bólowym miednicy mniejszej.

Czym jest gruczoł krokowy?

Gruczoł krokowy jest podstawowym elementem męskiego układu moczowo-płciowego. Wielkością odpowiada kasztanowi, który położony jest u podstaw pęcherza moczowego. Jego tylna część przylega ściśle do odbytnicy. Przechodzą przez nią przewody wytryskowe i cewka moczowa, które stanowią element dróg nasiennych. Podstawą struktur budujących narząd jest specjalna sieć kanalików wyściełanych komórkami, które odpowiedzialne są za produkcję wydzieliny prostaty, która podzielona jest na charakterystyczne zraziki.

Najczęstsze przyczyny zapalenia prostaty

Ostre zapalenie gruczołu krokowego jest najczęściej wynikiem infekcji bakteryjnej, które w większości przypadków powodowana jest przez pałeczkę okrężnicy (tzw. bakterię E.Coli). Sytuacja ta może mieć miejsce w przypadku infekcji układu moczowego, a także w przypadku pozostawienia cewnika w cewce moczowej przez długi okres czasu. Do częstych przyczyn zaliczyć możemy także obecność kamieni sterczowych, lub przebyte przezcewkowe zabiegi urologiczne.

Wyróżniamy dwa podstawowe stadium choroby:

  1. Przewlekłe bakteryjne zapalenie prostaty – rozwija się ono najczęściej wskutek nieskutecznego leczenia zapalenia ostrego. Powodowane jest najczęściej przez mikroorganizmy. Zdarza się, że jest powikłaniem innych chorób.
  2. Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego – może być spowodowane różnymi przyczynami. Dzieli się je ze względu na przewlekłe zapalenie bakteryjne, jak i przewlekłe zapalenie niebakteryjne.

Charakterystyczne objawy:

  • zaburzenia funkcji seksualnych
  • ból w okolicy pachwin, krocza, odbytu i części krzyżowej kręgosłupa
  • wysoka gorączka
  • dreszcze, nudności, wymioty
  • bóle mięśni i stawów
  • problemy z oddawaniem moczu na skutek obrzęku gruczołu i ucisku na cewkę moczową

Leczenie zapalenia prostaty

W zależności od diagnozy stosuje się dwie odmienne strategie leczenia. Ostry stan zapalny prostaty skutkuje koniecznością brania antybiotyków, które przyjmowane są najczęściej doustnie. W przypadku, gdy niemożliwe jest oddawanie moczu, koniecznie do pęcherza moczowego należy wprowadzić cewnik. Odpowiednio zaaranżowany proces leczenia pozwala uniknąć zapalenia przewlekłego i rozwoju innych powikłań.

Przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego wymaga długotrwałego i trudnego leczenia. W zależności od przyczyny choroby i czasu jej trwania można stosować różne antybiotyki, a także leki powodujące rozkurcz mięśni gładkich, przeciwbólowe, przeciwzapalne, blokujące wpływ testosteronu czy specyfiki rozluźniające mięśnie