USG mięśni, jako doskonała forma diagnostyki

USG mięśni i ścięgien stanowi nieodłączny element badania, wykonywanego za pomocą sondy ultrasonografu, która pozwala określić strukturę tkanek miękkich i ocenić rodzaj, wielkość i umiejscowienie zmian pourazowych. Wykonywane jest najczęściej w przypadku zmian pourazowych i powypadkowych w obrębie tkanki miękkiej. Jest również skuteczną metodą diagnostyki stanów zapalnych. Pozwala ocenić rozległość krwiaków i procesów naprawczych w tkance mięśnia i ocenić jego stan pod kątem blizn pourazowych, zmian guzowatych i procesów pourazowych. Umożliwia zobrazowanie wolnych ciał, niewidocznych na zdjęciu rentgenowskim.

USG mięśni najczęściej obejmuje:

  • kaletki okolicy mięśni i ścięgien
  • powięzi mięśniowe
  • brzuśce mięśniowe
  • rdzenie ścięgniste
  • ścięgna wraz z przyczepami

Dużym atutem badania jest jego bezbolesność i nieinwazyjność. Ponadto jest atraumatyczne i stosunkowo tanie. Umożliwia uzyskanie obrazu w czasie rzeczywistym i w płaszczyźnie dynamicznej, która wiernie odwzorowuje ruch. Nowoczesne urządzenia do ultrasonografii pozwalają skutecznie określić stan ścięgien, więzadeł i przede wszystkim mięśni. Stanowią pierwszy element diagnostyki w przypadku wszelkich problemów pourazowych i powypadkowych.

Urazy tkanek miękkich przydarzają się wszystkim ludziom, niezależnie od tego czy uprawiają oni sport czy też nie. Najbardziej narażeni na uszkodzenia mięśni są sportowcy, uprawiający sporty kontaktowe, takie jak futbol amerykański, piłka nożna, piłka ręczna czy koszykówka. Na skutek przeciążeń dochodzi do naderwań i zerwań poszczególnych grup mięśniowych, wśród, których prym wiodą przede wszystkim mięśnie kulszowo goleniowe, głównie mięsień dwugłowy uda. Dzięki wykonaniu USG mięśni lekarz, wraz z fizjoterapeutom może dobrać odpowiedni program ćwiczeń i zoptymalizować powrót do pełni formy. Kluczowa jest, więc diagnostyka, która pozwoli określić stan uszkodzenia i dopasować program leczenia. źródło strony : https://usg-warszawa.pl