Problemy jamy brzusznej? Wykonaj USG wątroby!

Badanie usg  wątroby wykonywane są najczęściej regularnie, zarówno w przypadku diagnostyki chorób wątroby, jak i ich profilaktyki. Powinny być wykonywane regularnie, najlepiej wraz z innymi badaniami profilaktycznymi. W większości przypadków USG wątroby przeprowadza się dopiero w momencie podejrzenia choroby w tym obszarze. Wczesne wykrycie problemów pozwala skutecznie uporać się z wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C. Przebieg zapalenia wątroby przez wiele lat może być utajony. Badanie diagnostyczne wykonuje się najczęściej w przypadku wystąpienia bólów w jamie brzusznej. Najczęściej ból odczuwalny jest w prawym podżebrzu. Czasami o problemach z wątrobą może świadczyć zabarwienie moczu na brunatny kolor.

USG wątroby – podstawy

Kluczowym aspektem całego badania jest przeprowadzenie przez lekarza wywiadu, czyli zebrania informacji na tematu rodzaju dolegliwości. Po zebraniu informacji łatwiej jest lekarzowi wykonującemu badanie o rzetelny wynik usg. W przypadku występowania problemów lekarz w pierwszej kolejności sprawdza brzuch palpacyjnie, przesuwając płasko ułożoną rękę po tej części brzucha, w której znajduje się wątroba, uciskając jednocześnie w poszukiwaniu ewentualnych zmian. Fizykalne badanie umożliwia określenie wielkości i twardości wątroby.

USG wątroby stanowi doskonały element diagnostyczny, który pozwala zbadać wszelkie dolegliwości bólowe brzucha. Oprócz wątroby pozwala określić stan nerek, nadnerczy, śledziony, trzustki i pęcherza moczowego u obu płci. Dużym atutem badania jest możliwość wykonania go wraz ze środkiem kontrastowym. Środek kontrastowy  który pozwala precyzyjnie określić struktury guza i gwarantuje pełniejszą diagnozę. Wówczas badanie staje się niemal tak skuteczne jak rezonans czy tomografia.

Przygotowanie, jako kluczowy element

W celu maksymalizacji korzyści, wynikających z badania, należy spełnić kilka podstawowych warunków, które zagwarantują najwyższą jakość diagnostyki. Przed badaniem nie należy spożywać posiłków przez okres 5-6 godzin. Ważne jest, aby uzupełniać płyny i wypić przed samym badaniem 2-3 szklanki niegazowanego napoju. To ważne ponieważ napój który wypełni pęcherz  pozwoli lepiej zobrazować struktury wewnętrzne. Ponadto warto zabrać ze sobą dokumentacje medyczną z przebiegu leczenia i przyjść kilkanaście minut przed czasem, co pozwoli stworzyć komfortowe warunki pracy dla lekarza. Po wykonaniu badania lekarz wręcza nam dokumentacje, wraz z opisem, sugerując dalszy tok postępowania i proces leczenia.