Objaw Goldflama 

Objaw Goldflama 

Objaw Goldflama wpisuje się w skład badań internistycznych, jednakowo w warunkach ambulatoryjnych i szpitalnych. Uderzany jest i wstrząśnięty przez lekarza kąt kręgosłupowo- żebrowy, poprzez odpowiednie ułożenie jego dłoni na prawej i lewej stronie ciała. Poprzez wykonanie tego ruchu sprawdzana jest przez internistę bolesność w tych miejscach, jeśli ona występuje szczególnie w obrębie nerek mówi się, że objaw Goldflama jest dodatni i zachodzą patologie najczęściej w obrębie nerek ale nie tylko.  Badanie nie określa nam konkretnej choroby, w związku z tym lekarz zleca nam dalsza diagnostykę, zaczynając od badania moczu, krwi oraz ultrasonografii nerek. Jeśli bowiem, przejdziemy to badanie bezboleśnie oznacza to ujemny objaw Goldflama. 

 

Najczęstsze jednostki chorobowe świadczące o dodatnim objawie Goldflama 

Najczęściej występującą przyczyną dodatniego objawu Goldflama jest kamica nerkowa. Tu rozróżniamy jeszcze stronę, po której nas boli. Okazać się może bowiem, że dodatni objaw zachodzi tylko po jednej stronie, więc tym samym patologie zachodzą w jednej nerce i analogicznie, jeśli objaw dodatni jest po obu stronach ciała, to w obrębie obu nerek doszukać możemy się zjawisk patologicznych. Kamica nerkowa to nic innego, jak obecność kolki nerkowej, która objawia się nagle i znacznie nasila. Podczas występowania kolki nerkowej, duży ból sprawia, że uginamy pozycje ciała w pół, lekko minimalizując objawy. Możemy także dodatkowo zauważyć stan podgorączkowy, nudności i wymioty oraz trudności z oddawaniem moczu albo jego nadmierna częstość oddawania, czy też obecność krwi w moczu. Innym powszechnym przypadkiem dodatniego objawu jest zapalenie nerek objawiające się zakażeniem układu moczowego, a co za tym idzie, gromadzenie się nadmiaru moczu w nerce. Kiedy nerka boli, może to być oznaka występowania torbieli nerki albo jej nowotworu. Dodatni objaw Goldflama może świadczyć także o: dyskopatii, ciąży, zapaleniu prostaty, endometriozie, chorobie zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, pęknięcie tętniaka aorty brzusznej, a nawet miesiączce. Przyczyn może być wiele i niewątpliwie żadnej nie należy bagatelizować. 

 

Jak postępować w momencie stwierdzenia dodatniego objawu Goldflama ? 

Diagnozując konkretną jednostkę chorobową w przypadku jakim jest dodatni objaw Goldflama, lekarz niewątpliwie skieruje nas na szereg badań, by móc wprowadzić właściwe leczenie. Badania laboratoryjne i obrazowe powinny wskazać nam źródło choroby. Morfologia poszerzona o wykładniki stanu zapalnego, m.in. odczyn Biernackiego (OB), białko C-reaktywne (CRP) oraz stężenie kreatyniny i mocznika we krwi, a także badania moczu wraz z osadem pozwolą na dokładną analizę występującego problemu. Konieczne będzie także badanie USG nerek oraz struktur układu moczowego, często poszerzone o RTG przeglądowe, tomografię komputerową albo urografię, co dokładnie pokaże nam obraz wewnętrznych struktur organizmu i określi patologię.