Nastawienie kręgosłupa

Mit wypadniętego dysku

Pacjenci mający problemy z kręgosłupem najczęściej określają swoje dolegliwości, jako wypadnięty dysk. Z tej błędnej nomenklatury bierze się później przeświadczenie, że wystarczy udać się do chiropraktyka, lub inaczej kręgarza, aby dysk ponownie ulokować w odpowiednim miejscu. Niestety, proces ten nie jest taki prosty. W pierwszej kolejności należy skupić się przede wszystkim na wyjaśnieniu pojęcia dysku kręgowego.

Czym on właściwie jest?

Krążek międzykręgowy jest strukturą zbudowaną z jądra miażdżystego. Gęsta, galaretowata substancja otoczona jest pierścieniem włóknistym, który łączy w sobie włókna elastynowe i kolagenowe. Dysk pełni rolę miękkiego amortyzatora, który pozwala na przenoszenie potężnych sił, działających na kręgosłup podczas każdego ruchu. Umiejscowiony jest on w towarzystwie więzadeł i trzonów kostnych kręgosłupa. Ściśle dopasowane położenie kręgu sprawia, że bardzo ciężko jest wpłynąć na niego z zewnątrz w sposób manualny. Neurochirurdzy uważają nawet, że jest to niemożliwe, z uwagi na bliskie sąsiedztwo z innymi elementami ciała.

Nastawianie, a dyskopatia

Dyskopatia, zwana także degeneracją dysku międzykręgowego powoduje powolne „wpływanie” wypukliny na zewnątrz. W efekcie jądro miażdżyste może uciskać na korzeń nerwowy, co powoduje dolegliwości bólowe w kręgosłupie, mogące promieniować do ud, pachwin i łydek. Poważne uszkodzenie może być objawem sekwestru, czyli przedostania się wypukliny do kanału kręgowego. Pacjenci opisują ten problem najczęściej, jako wypadnięty dysk. Zdarza się jednak, że nie daje on jakichkolwiek dolegliwości bólowych. Stan ten może trwać przez lata.

Chiropraktyka – czyli kręgarzu ratuj

Na popularny problem wypadnięcia dysku, pacjenci reagują najczęściej zdecydowanym wyborem numeru do znajomego kręgarza. Obiegowa opinia głosi, że skutecznie uciśnie on bolesne rejony, czyniąc nasz kręgosłup sprawnym i mobilnym. Chiropraktyk może istotnie wykorzystać swoje możliwości manualne do poprawy ruchomości kręgosłupa, poprzez manipulacje torebki stawowej i rozluźnienie tkanek sąsiadujących.

Przede wszystkim bezpieczeństwo, czyli postaw na fizjoterapię!

Niestety znane są przypadki, w których po działaniach niewykwalifikowanego kręgarza czy też znachora, ludzie cierpiący na dolegliwości z kręgosłupem nigdy już nie wstali z łóżka. W wielu przypadkach potrzebna była interwencja chirurgiczna. Mając to na uwadze, najlepiej ze swoim problemem zgłosić się do wykwalifikowanego fizjoterapeuty, która mając za sobą wymagające studia i kilkanaście branżowych kursów pomoże rozwiązać problem bolącego kręgosłupa. W wielu przypadkach wystarczy tylko sumiennie skupić się na wzmocnieniu mięśni brzucha i mięśni stabilizujących sylwetkę (przede wszystkim mięśniu poprzecznym brzucha), aby przywrócić odpowiednią biomechanikę naszego ciała.

Skąd popularność problemów?

Można powiedzieć, że globalnie jesteśmy narażeni na problemy z kręgosłupem i ogólną sztywnością tkanek. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej i ciągły stres w pracy. Są to przyczyny powstawania nieprawidłowych napięć w ciele, która z czasem przeistaczają się w ból. Efektywna manipulacja kręgosłupa, wykonywana przez fizjoterapeutę, ma na celu rozluźnienie spiętych miejsc i jednoczesne poprawienie ukrwienia konkretnego obszaru. Tym samym polepsza się również metabolizm komórkowy, co sprzyja regeneracji obolałych tkanek. Efekt terapii manualnej jest zazwyczaj wyłącznie doraźny. Kluczem do sukcesu jest poprawa biomechaniki naszego ciała i przywrócenie ergonomicznej postawy. W tym celu wykonuje się specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśni stabilizujących posturę. Terapia ustalana jest niemal zawsze indywidualnie, a czas jej trwania wynosi zazwyczaj od kilkunastu tygodni do kilku miesięcy, w zależności od zaangażowania pacjenta w ćwiczenia domowe.