Jak przebiega wizyta u ginekologa?

Jak przebiega wizyta u ginekologa? 

 

Rutynowa wizyta u ginekologa jest już coraz mniejszym tabu. Jednak wciąż wzbudza ona takie emocje jak lęk, strach czy wstyd. W efekcie nie docieramy do gabinetu, celem przeprowadzenia rutynowej wizyty tylko dopiero wtedy, kiedy musimy, czyli w momencie ciąży, występowania infekcji lub potrzeby antykoncepcji. Wizyta u ginekologa to przede wszystkim powinien być nasz nawyk, i przyzwyczajenie, że do tego specjalisty chodzimy także zdrowe, celem profilaktyki chorób kobiecych.W przypadku wizyty u ginekologa, nie ma ścisłego rygoru, kiedy powinna odbyć się pierwsza wizyta, jednak uznaje się, że przed ukończeniem 20 roku życia, a najlepiej po rozpoczęciu miesiączkowania i przed rozpoczęciem współżycia. Niewątpliwie o zdrowiu intymnym kobiet decyduje moment współżycia, bo zwykle wiąże się to z antykoncepcją. Kobiety z wszelkimi zaburzeniami i podejrzeniem chorób, powinny niezwłocznie udać się do ginekologa.  

 

Etapy wizyty u ginekologa 

 

Początkowo ginekolog przeprowadzi z nami wywiad. Zada kilka pytań dotyczących, m. in. ostatniej miesiaczki, długości jej trwania, przebiegu, daty pierwszej miesiączki, współżycia, przebytych chorób, przebiegu porodów (jeśli były), itp. Na podstawie wywiadu lekarz decyduje, o tym jakie badania wykonać na wizycie. W dalszej kolejności usłyszymy od lekarza słowa ,,proszę przygotować się do badania’’, rozumiemy to, jako rozebranie się od pasa w dół. Lekarz w pierwszej kolejności bada nasze narządy płciowe i jest to zupełnie bezbolesne. W przypadku dziewic na tym kończy się badanie, a u kobiet współżyjących odbywa się badanie pochwy oraz zakładany zostaje wziernik i pobierana jest cytologia. Jeśli lekarz zdecyduje, że potrzebne jest wykonanie usg, to odbywa się ono zwykle przez pochwę lub u dziewicy przez powłoki brzuszne, przy pełnym pęcherzu. 

W pełnym i dokładnym wymiarze badania lekarz zwykle każe się pacjentce ubrać i rozebrać od pasa w górę, po czym przystępuje do badania piersi. Niekiedy wykonuje usg piersi. W efekcie lekarz wraz z pacjentem powracają do biurka, celem ustalenia leczenia, jeśli jest taka konieczność albo po prostu celem omówienia wizyty, zadania dodatkowych pytań. 

 

Przygotowanie do wizyty

 

W dniu wizyty warto ubrać się w spódnicę jednak nie jest to koniecznością, tylko kwestią naszej wygody i lepszego komfortu. Należy przed wizytą jedynie się odświeżyć, podmywając tylko z wierzchu, wypłukiwanie wydzieliny z pochwy, jest niewskazane, gdyż po pierwsze nie robimy tego, bo pochwa czyści się sama, a po drugie lekarz może pobrać ją do zbadania. Nie używamy także żadnych pudrów, czy perfum, ponieważ zapach może być istotny dla lekarza podczas badania. Do badania należy przystąpić z pustym pęcherzem, chyba że konieczne jest wykonanie usg przez powłoki brzuszne. 

 

Wskazania do poza rutynowej wizyty u ginekologa Warszawa

 

Poza kontrolnymi badaniami istnieją także sytuacje, w których wizyta u ginekologa będzie konieczna. Do takich zaliczamy, m. in. upławy, swędzenie i pieczenie okolic intymnych, bóle w podbrzuszu, powiększający się brzuch, obfite i długie miesiączki, krwawienie międzymiesiączkowe, bardzo bolesne miesiączki, brak owłosienia łonowego i wszystkie inne niepokojące nas objawy.