Grzybica stóp i paznokci – objawy oraz leczenie

Grzybica stóp i paznokci jest bardzo nieestetyczną oraz problematyczną dolegliwością. Nieleczona może doprowadzić do wielu powikłań. Nie warto więc jej bagatelizować ani traktować jako wstydliwą chorobę – tylko natychmiast podjąć leczenie by jak najszybciej się jej pozbyć.

Grzybica stóp i paznokci – objawy

Pęcherzyki, pęknięcia na skórze, zaczerwienienie i świąd – to najczęstsze sygnały ostrzegawcze, które wysyła nam organizm, kiedy dochodzi do zakażenia grzybiczego stóp. Kolejne dolegliwości, które mogą wystąpić, to ubytki w tkance lub bolesne nadżerki. Jeśli zaobserwujemy któreś z nich, powinniśmy czym prędzej udać się do lekarza, gdyż nieleczone, mogą doprowadzić do zainfekowania paznokci. Jednym z pierwszych objawów pojawienia się na nich zakażenia jest zmiana barwy oraz przejrzystości płytki. Paznokieć przybrać żółtawe lub zielonkawe zabarwienie, a jego powierzchnia staje się szorstka. Grzybica może wystąpić także w odmianie białej powierzchniowej, której objawami są nieestetyczne smugi na paznokciu.

Grzybica – leczenie i powikłania

Pierwszym krokiem do postawienia diagnozy, jest wykonanie badania mikologicznego. Polega ono na sprawdzeniu pod mikroskopem próbki skóry w celu znalezienia grzyba. Kolejne badanie, to tak zwana hodowla, czyli pozostawienie skóry wespół z pożywką i czekanie na to, czy rozwinie się z tego grzybica. Jeśli wspomniane badania nie wykażą obecności żadnego rodzaju grzyba, a tym samym, wykluczą grzybicę stóp i paznokci, lekarz może podejrzewać wystąpienie u nas takich chorób jak na przykład: łuszczyca, liszaj płaski, niedoczynność tarczycy, łysienie plackowate czy też bielactwo.

Grzybica stóp i paznokci – leczenie

Leczenie zarówno grzybicy stóp, jak i paznokci przebiega bardzo podobnie. W obu przypadkach lekarz zaleci stosowanie leków przeciwgrzybiczych w postaci kremów lub maści, które następnie aplikuje się na zmienioną chorobowo skórę lub płytkę paznokcia.

Bardzo często wskazane jest również włączenie kuracji farmakologicznej. Jeśli żadna z metod nie przynosi efektów, wtedy lekarz może zadecydować o chirurgicznym usunięciu paznokcia.

Leczenie grzybicy wymaga dużej cierpliwości, ponieważ najczęściej jest to proces długotrwały. W przypadku grzybicy paznokci mowa średnio o około 12 tygodniach, a stóp o około sześciu. Efekty leczenia chorego paznokcia widoczne są jednak dopiero po dłuższym czasie (nawet roku). Dlaczego tak długo? Przyczyną jest to, że chory paznokieć musi odrosnąć i się zregenerować.

Tego typu schorzeniami zajmują się również specjaliści przyjmujący w gabinecie Revitum. To Centrum Diagnostyki Organizmu gdzie można wykonać badanie przeciwciał IgG i IgM z próbki krwi w celu wykrycia Candia albicans. Oferują też Test Obciążeń Organizmu, którym można sprawdzić czy poza widocznymi objawami jak przy grzybicy stóp czy paznokci, grzybica nie zalęgła się też w innych organach np. płucach czy jelitach. Poza samym testem i analizą wyników dostarczają również zalecenia żywieniowe (przy grzybicy należy wykluczyć z diety np. cukry, nabiał, gluten) oraz dobierają indywidualnie dobraną suplementację, która ma wspierać organizm w powrocie do zdrowia.

Zarówno w przypadku leczenia grzybicy stóp, jak i paznokci nie można zakończyć kuracji zbyt szybko. Nawet jeśli zmiany chorobowe ustąpiły, warto ją kontynuować jeszcze przez jakiś czas, aby nie dopuścić do nawrotu pojawienia się grzyba. O długości trwania kuracji zawsze decyduje lekarz, gdyż jest to sprawa indywidualna. Warto też zastosować dłużej trwającą dietę oraz odpowiednią suplementację.

Co robić, aby nie dopuścić do nawrotów choroby? Przede wszystkim dbać o higienę. Każdego dnia należy dokładnie myć stopy oraz je osuszać. Kolejna bardzo ważna kwestia, to stosowanie środków dezynfekujących przy każdorazowym korzystaniu z basenu lub sauny. Niemniej ważne jest także noszenie bawełnianych, przewiewnych skarpetek oraz wygodnych butów. Ponad to jako profilaktykę można raz na kwartał wykonywać Test Obciążeń Organizmu, żeby sprawdzać czy gdzieś w ciele nie zaczyna się już rozrastać grzybica.