Dyskopatia – co to jest i jak sobie z nią poradzić??

Dyskopatia najczęstszy problem z kręgosłupem

Dyskopatia to problem, który dotyka bardzo dużą liczbę osób. To zdecydowanie jeden z najczęstszych problemów, jeśli chodzi o problemy z kręgosłupem. Jej objawy to przede wszystkim ból pleców, który uniemożliwia schylanie się, czy nawet chodzenie. Czym jednak jest dyskopatia i co ją powoduje? W jaki sposób leczyć to schorzenie? I przede wszystkim: W jaki sposób zapobiegać jego powstawaniu? Na te i wiele innych pytań, spróbujemy znaleźć odpowiedź w poniższym artykule.

 

Co to jest dyskopatia?

 

Zanim przejdziemy do szczegółowej analizy przyczyn dyskopatii oraz jej leczenia, odpowiedzmy sobie na pytanie dotyczące tego, czym dokładnie jest to schorzenie. Najprościej rzecz ujmując, dyskopatia jest chorobą krążka międzykręgowego.

Co najczęściej powoduje dyskopatię?

 

Nasz kręgosłup codziennie narażony jest na różnego rodzaju obciążenia. Utrzymywanie niewłaściwej pozycji przy pracy biurowej, garbienie się, czy codzienne noszenie bardzo ciężkiego plecaka lub torby, to tylko niektóre z czynników, które znacząco obciążają nasz kręgosłup. Tym samym, mogą się one przyczynić do powstania dyskopatii. Nie są to jednak jej jedyne przyczyny. Bardzo często na dyskopatię cierpią osoby palące. Otyłość czy skolioza, to także choroby, które mogą prowadzić do dyskopatii. Brak odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, jak również uwarunkowania genetyczne, także mogą powodować dyskopatię.

 

Jakie są objawy dyskopatii?

 

Po czym poznać, że możemy borykać się z dyskopatią? Jednym z najczęstszych i najbardziej charakterystycznych objawów tego schorzenia, są zaburzenia czucia w kończynach dolnych. Jeśli zatem odczuwamy bardzo charakterystyczne mrowienie, „nie czujemy stóp”, czy po prostu nie reagujemy na zadawane nam bodźce w sposób prawidłowy, wówczas możemy być pewni, że wynika to z problemów z kręgosłupem. Podobnie rzecz się ma, jeśli zauważymy u nas zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu pęcherza. One także mogą być jedną z przyczyn dyskopatii. Osłabione mięśnie ud, nóg – to kolejny objaw, który możemy przypisać dyskopatii. Warto jest zatem być bardzo uważnym, jeśli chodzi o diagnostykę tego schorzenia. Pamiętajmy, że im wcześniej zostanie ono wykryte, tym większa szansa na jego wyleczenie.

 

Jakie są metody leczenia dyskopatii?

 

Leczenie nieoperacyjne

Kiedy mówimy o sposobach leczenia dyskopatii, musimy podzielić je na dwa rodzaje: operacyjne i nieoperacyjne. Kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o wyleczenie dyskopatii, mają przede wszystkim różne metody rehabilitacji. Przede wszystkim musimy położyć największy akcent na to, że jedną z najskuteczniejszych metod nieoperacyjnych, jeśli chodzi o radzenie sobie z dyskopatią jest fizykoterapia, a zaraz po niej – kinezyterapia. Niezależnie jednak od tego, na którą z metod się zdecydujemy, zawsze przed podjęciem jakichkolwiek działań rehabilitacyjnych, musimy skonsultować się z lekarzem. Drugim, niemniej ważnym elementem leczenia dyskopatii nieoperacyjnie, jest przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, jak również i takich, które w znaczącym stopniu zmniejszą napięcie mięśni przykręgosłupowych. Nie zawsze jednak takie metody leczenia mogą okazać się skuteczne.

 

Leczenie operacyjne

Jedną z najważniejszych metod, jeśli chodzi o leczenie operacyjne dyskopatii, jest usunięcie krążka międzykręgowego. Może się jednak zdarzyć, że dyskopatia obejmie odcinek szyjny kręgosłupa.W tym przypadku, stosuje się wstawienie protezy dysku. Innym rodzajem operacji, która ma na celu wyleczenie dyskopatii, jest przezskórna nukleoplastyka (termiczna bądź laserowa). Jeśli jednak pacjent cierpi na neurologiczne objawy dyskopatii czy też pojawiają się zaburzenia krzepnięcia krwi, wówczas zabieg nie jest wskazany.

 

To, co jest najważniejsze, jeśli chodzi o leczenie dyskopatii, to jak najwcześniejsza jej diagnoza. Im szybciej będziemy wiedzieli, co dokładnie nam dolega, tym większą szansę mamy na uniknięcie leczenia jej operacyjnie. Musimy jednak pamiętać, że niektóre objawy dyskopatii mogą być mylące. Dlatego też, bardzo ważne jest to, aby wybierać jak najlepszych lekarzy specjalistów, których doświadczenie i wiedza, pomogą nam w jak najszybszym pozbyciu się tego problemu. Nieleczona dyskopatia, może powodować poważne konsekwencje – w skrajnych przypadkach ogromne problemy z chodzeniem, a nawet z nietrzymaniem moczu.