Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej może być powiązanymi z wieloma różnymi schorzeniami, nie tylko z problemami układu sercowo-naczyniowego. Może być on bowiem oznaką chorób układu pokarmowego, nerwowego lub mięśniowo-szkieletowego.

Ból zlokalizowany w klatce piersiowej jest często zgłaszany przez pacjentów, jako dyskomfort czy ucisk. Zdarza się, że jest opisywany jako tępy i rozrywający. Może pojawić się zarówno po lewej, jak i prawej stronie klatki piersiowej. Występuje najczęściej podczas oddychania, połykania, kaszlu, lub w pozycji leżącej w trakcie pochylania. Objawy te mogą być związane z takimi dolegliwościami jak zawał serca, dlatego też absolutnie nie możemy ignorować takich objawów.

Najczęstsze choroby związane z występowaniem bólu w klatce piersiowej:

  • zapalenie osierdzia, które objawia się stałym, lub przerywanym ostrym bólem w klatce piersiowej, który nasila się w trakcie oddychania i połykania
  • dławica piersiowa, oznaczająca ostry i gniotący ból, który promieniuje do szczęki i przedramienia  i pojawia się po wysiłku i ustaje w trakcie spoczynku
  • tętniak rozwarstwiający aorty piersiowej, objawiający się występowaniem nagłego, rozrywającego bólu w klatce piersiowej i plecach. Jego następstwem są omdlenia, niedokrwienie kończyn dolnych lub udar.
  • kardiomiopatia przerostowa, dla której charakterystycznym jest występowaniem klasycznych bólów dławicowych, które zlokalizowane są za mostkiem i mają charakter piekący, rozpierający i uciskający. Zdarza się, że promieniują do kończyn górnych. Ból pojawia się w tym przypadku najczęściej po wysiłku.
  • zawał serca, którego objawy oznaczają gwałtowny, uciskający ból w klatce piersiowej, występujący najczęściej za mostkiem, promieniujący do żuchwy i lewego barku. Związane z nim mogą być duszności i poty.

Zdarza się bardzo często, że ból w klatce piersiowej powodowany jest przez ból mięśniowo-szkieletowy ze strony klatki piersiowej. Ból długotrwały, trwający kilka dni lub dłużej, może być następstwem problemów kostno-chrzęstnych, przebytego urazu, lub nadwyrężenia struktur. Równie popularną przyczyną bólu jest stres, który może być objawem nerwicy, a swoje źródło ma najczęściej w psychice. W przypadku występowania bólu konieczna jest szybka reakcja i zwrócenie się do specjalisty.