Badanie komputerowe stóp – sprawdź swoje wady

W związku z licznymi przeciążeniami, jakie generowane są na skutek wykonywania wielu kroków każdego dnia, nasze stopy narażone są na dolegliwości i bóle podeszwowej strony stopy. Pedobarografia jest metodą, która za pomocą nowoczesnej technologii pozwala skutecznie wykryć nieprawidłowości w budowie i dostosować najlepszą metodę leczenia. Badanie komputerowe stóp, znane także jako pedobarografia ukazuje kształt i funkcjonowanie stopy, zarówno w czasie spoczynku, jak i ruchu. Pozwala skutecznie zdiagnozować wszelkiego rodzaju choroby stóp, wady postawy czy płaskostopie. Warto pamiętać, że w  stopach znajdują się aż 26 kości i 33 stawy.  Każdego dnia nasze ciało przenosi obciążenia na poziomie 500 ton. Wielokrotne powtarzanie niewłaściwego wzorca ruchowego może prowadzić do trwałych zmian w biomechanice ruchu.

Badanie komputerowe stóp – kiedy wykonać?

Pedobarografia miała swoje początki już w latach osiemdziesiątych XX wieku. Od tego czasu znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w pracy podiatry, fizjoterapeuty, lekarza ortopedy i wszystkich, którzy maja do czynienia z diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób stopy. Badanie komputerowe stóp pozwala sprawdzić pomiar nacisku (min. siły i ciśnienia), na każdy kwadrat podeszwowej strony stopy. Dzięki tak precyzyjnej diagnostyce z powodzeniem możemy dopasować indywidualny program leczenia i rehabilitacji, a także zalecić noszenie wkładek ortopedycznych, dostosowanych do konkretnej wady postawy.

Badanie komputerowe stóp jest niezwykle użyteczne w schorzeniach, takich jak stopa poprzeczna płaska, palce młotkowate, matatarsalgia, pedobarografia, stopa reumatyczna i haluksy. Ponadto badanie pedobarograficzne pozwala skutecznie zobrazować strefy nadmiernie narażone na rozwój owrzodzeń w obrębie stopy cukrzycowej. Prawidłowe dopasowanie programu leczenia zapobiega dalszemu rozwojowi zmian chorobowych i znacznie skraca czas na powrót do pełnej sprawności. Badanie składa się z trzech odrębnych elementów – części statycznej, części dynamicznej i badania stabilometrii. W następnej kolejności wyniki poddawane są szczegółowej analizie wykwalifikowanym ortopedom i fizjoterapeutom, którzy na ich podstawie dopasowują prawidłowy program leczenia i cały proces rehabilitacji. Tym samym badanie komputerowe stóp jest nieocenionym elementem diagnostycznym.